10 / 08 / 2022

Gölcük Yalı Evleri'nin restorasyonu tamamlanıyor!

Gölcük Yalı Evleri'nin restorasyonu tamamlanıyor!

Gölcük Belediyesi´nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri yenilenerek gün yüzüne çıkarılıyor.
Gölcük Belediyesi´nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor.


Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca onaylanmış ve an itibariyle de yapımında büyük bir aşamada kaydedilmiş durumda.

 

Uzun süre hayalini kurulan ve 2 tanesi bitirilen Yalı Evleri Projesi’nin devamı da hayata geçiyor. Bu projenin bitirilmesiyle birlikte de Değirmendere’ye adeta çağ atlatacak, güzel ve tarihi bir mekan oluşturulmuş olacak. Bu anlamda projenin büyük bir kısmı tamamlanmakta birlikte, çalışmalar hızla devam ediyor. Binaların tarihi dokusu da oluşmaya başlamış durumda.

 

100 Yıllık Tarih Değirmendere’de Can Bulacak

 

Daha önceden tarihi iki yalı evini dokusu bozmadan yapan ve büyük beğeni toplayan Değirmendere Yalı Evlerindeki çalışmaları yerinde inceleyen ve açıklamalarda bulunan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Gölcük Tarih Koridoru Projemizin en önemli ayaklarından biri de Değirmendere’deki Yalı Evlerimiz. Yalı Mahallesi’ndeki 100 yıllık evleri aslına uygun şekliyle yeniden yapıyoruz. Bitmesini heyecanla beklediğimiz projede çalışmaların büyük bir kısmı tamamlanmış vaziyette. Değirmendere’yi marka yapma yolunda bir adım atmış olmanın heyecanı içerisinde olmakla birlikte, Yalı Evleri projemizin bitimiyle Gölcük Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını da tamamlamış olacağız.

 

Başkan Ellibeş “Değirmendere Yalı Mahallesi’nde hayat bulacak olan projede cafeler, butik oteller, otantik bahçeler yer alacak ve bu proje sayesinde ilimize gelen turist sayısı da artacaktır. Yurtiçinden ve Yurtdışından insanlarımızın gelip burada ziyaretlerini yapabilecekleri ve istedikleri beklentileri karşılayabilecek alt yapıyı bulduklarını da zamanı geldiğinde hep birlikte göreceğiz.

 

Sanatsal Etkinliklerin Merkezi Olacak

 

Yalı Evleri Projemiz sadece Değirmendere’ye değil ilimize de önemli katkılar sağlayacak ve bir camimiz, bir butik otelimiz de olacak. Ahşap heykel, seramik müzelerimiz oluşturulacak. Yöresel ürünlerin pazarlanacağı yenilip, içileceği kafeler  olacak. Ayrıca  sanat etkinliklerinin yapılabileceği alanımız da bulunacak. Bahçe içerisinde Ahşap Heykel sempozyumunda çalışacak olan sanatçılarımız için alanlar ve amfi tiyatroda yerini alacak. Bu sayede mükemmel bir eser ortaya çıkacak. Bu çalışma safhası içerisinde emeklerini ve katkılarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz. Değirmendere’deki, bu bölgedeki vatandaşlarımıza şimdiden müjdelerimizi veriyoruz. Takriben 3 ay sonra bu proje bitmiş ve vatandaşımızın hizmetine girmiş olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Gölcük Belediyesi