Goodman, 300 milyon Euro'ya lojistik üsleri kurmaya geldi

Goodman, 300 milyon Euro'ya lojistik üsleri kurmaya geldi

Avustralya'nın en büyük endüstriyel gayrimenkul yatırım fonu Goodman, 2 yılda 300 milyon Euro'luk yatırım için liderlik hedefiyle Türkiye'ye geldi.

50 milyon Euro'luk ilk yatırımını İzmit'te gerçekleştirecek olan Goodman, bu projenin ardından da Hadımköy, İzmir, Bursa, Gebze ve Orhanlı'da 500 bin metrekarelik lojistik projelerini devreye sokmayı planlıyor.


AVUSTRALYA'nın borsaya kote olmuş en büyük endüstriyel gayrimenkul yatırım fonu Goodman, 2 yılda 300 milyon Euro'luk yatırım için Türkiye'ye geldi. 50 milyon Euro'luk ilk yatırımını İzmit'te hayata geçirecek olan Goodman, bu projenin ardından da Hadımköy, İzmir, Bursa, Gebze ve Orhanlı da 500 bin metrekarelik lojistik projelerini peş peşe devreye sokmayı planlıyor. Goodman'ın Avrupa Lojistik CEO'su Danny Peters, uzun dönemli kalmayı planladıkları Türkiye pazarında lider olmayı hedeflediklerine dikkat çekerek, "Girdiğimiz her ülkede kilit oyuncu oluruz. Amacımız burada da endüstriyel gayrimenkul sektörünün lideri olmak" dedi.


FARKLI ALANLARDA YATIRIMLAR: Bir pazara girdiklerinde o pazardaki yatırımlarını uzun süre aynı ürün grubuyla sürdürdüklerini belirten Peters, Türkiye'de lojistiğin yanısıra büyük ofis projeleri gibi farklı alanlarda yatırımlara da soyunabileceklerini söyledi. Türkiye'nin kendileri için tanımaya çalıştıkları yeni bir pazar olduğunu belirten Peters, "Burada muazzam fırsatlar olduğuna inanıyoruz. Küresel ekonomiye bakıldığında şirketler Türkiye'yi büyük bir pazar olarak görüyor. Bu yatırımlarımız bazı uluslararası firmalar için Türkiye'yi lojistik açıdan önemli bir noktaya taşıyabilir" diye konuştu.


ULUSLARARASI TALEP VAR: Türkiye pazarına girmeleri konusunda özellikle uluslarası müşterilerinden talep aldıklarını belirten Peters, şöyle konuştu: "Sadece uluslararası değil, yerel şirketlerin de bu tür tesislere ihtiyacı var. Türkiye ekonomisi hızla büyüyor ve uluslararası şirketler de Türkiye'ye geliyor. Bu tür ihtiyaçları olan ve yurtdışı ilişkisi bulunan çok sayıda şirket ile anlaşmak için görüşme halindeyiz. DHL, Sony, Amazon gibi büyük müşterilerimiz var. Kiralamada ise seçim yaparken yabancı ve yerli firmalara yarı yarıya alan ayıracağız."


PLANLAR UZUN SOLUKLU: 140 bin metrekarelik İzmit Projesi için henüz bir kira bedeli belirlemediklerini söyleyen Peters, Marmara bölgesinde depo alanları için metrekare kira bedellerinin 3 Euro ile 4.5 Euro arasında değiştiğine dikkat çekerek, şunları dile getirdi: "Biz yatırım yaparken 'Bu parayı ne zaman geri kazanırız' diye düşünmüyoruz. Türkiye'de uzun soluklu planlarımız var. Finansal açıdan ortağa ihtiyacımız olmasa da bize katma değer katacak, Türk firmalarla ortaklığa da sıcak bakarız."


MARMARA'YA ODAKLANDIK: Dünyada en küçük projelerinin 20 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olduğunu söyleyen Peters ilk etapta özellikle Marmara Bölgesi'nde yatırıma odakladıklarına dikkat çekerek, "Bursa, İzmit ve İstanbul'un yanısıra İzmir, Konya, Adana, Kayseri ve Ankara'da Türkiye'nin önemli lojistik merkezlerinden" dedi. Gültekin, Hadımköy bölgesinde ve Gebze bölgesinde de arsa aradıklarını belirtti.


26.1 milyar Euro'luk varlık yönetiyor


Avustralya merkezli Goodman 7,25 milyar Euro piyasa değerine sahip.


20 ülkede, 30 ofiste, 1200'den fazla çalışanıyla faaliyet gösteriyor.


İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'da ofisleri bulunuyor.


Son iki yılda Arlington Securities, Eurinpro International, Akeler ve Rosemound Developments şirketlerini bünyesine kattı.


Avrupa'daki genişlemesini satın almalarla ve organik büyümeyle gerçekleştirdi.


Toplam varlığının değeri 26.1 milyar Euro'yu buluyor.


DHL, Sony, Amazon gibi şirketlere hizmet veriyor.


Lojistikte üst kaliteli yer az, 4 milyar Euro'luk pazar var


GOODMAN Türkiye Genel Müdürü Emrah Gültekin, 5 milyon metrekarelik depo alanına sahip Türkiye lojistik sektörünün yılda ortalama yüzde 15-35 oranında büyüdüğünü söyledi. Depo alanlarında A sınıf olanların 750-800 bin metrede kaldığına dikkat çeken Gültekin, "Avrupa ile Asya arasında önemli bir trasfer merkezi olan Türkiye'de bu ihtiyacı karşılayabilnmek için 4 milyar Euro'luk yatırıma ihtiyaç var. Goodman Türkiye'ye bölgenin en istikrarlı ülkesi olduğu için geldi" diye konuştu.


AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN