Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu arazisi 16 Mayıs’a kadar el değiştiriyor!

Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu arazisi 16 Mayıs’a kadar el değiştiriyor! Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu arazisi 16 Mayıs’a kadar el değiştiriyor!

Kadıköy Fikirtepe’de bulunan ve 2007’de Avusturyalı Meinl European’ın satın aldığı Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu arazisi 16 Mayıs’a kadar yeni sahibine devrediliyor. Kulislerde toplam 90 dönümlük arazinin en az 100 milyon Euro’ya satılacağı konuşuluyor...

İstanbul’un Anadolu yakasının en değerli arazilerinden biri olan ve Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu (ÇEK) arazisi olarak bilinen 90 dönümlüğündeki arazi, Atrium Europan Real Estate tarafından 16 Mayıs 2014 tarihine kadar yeni sahibine devrediliyor. 


Gayrimenkul kulislerinde; Göztepe ÇEK arazisinin en az 100 milyon Euro değerinde olduğu ve adı sır gibi gizli tutulan yeni sahibine 16 Mayıs 2014 tarihine kadar tapu devrinin yapılacağı konuşuluyor. 


Arazi için daha önce uluslararası yapı marketi ve alışveriş merkezi yatırımcılarının teklif verdiği de gelen bilgiler arasında.Arazi ne zaman Avusturyalı firmanın oldu?


Türkiye, arazinin ilk satışını 21 Şubat 2007 tarihli Vatan Gazetesi’nde Tebernüş Kireçci imzasıyla yayımlanan haberle öğrenmişti. Kireçci’nin haberine göre; Avusturyalı Meinl Bank’ın ana hissedarı olduğu Meinl European, İstanbul Göztepe’de Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait olan 90 dönümlük dev araziyi 220 milyon YTL’ye satın aldı. Satış geliri Emlak GYO’nun olacak ve KEY hesaplarının tasfiyesinde kullanılacaktı…


Meinl European Land firmasının adı 2008’de değişti ve Atrium European Real Estate oldu.


Meinl European Land, bölgede Ancora İstanbul adlı alışveriş ve yaşam merkezi yapmak istedi. Ancora İstanbul AVM’nin görselleri, 2010 yılında medyada paylaşıldı. 

Arazinin tarihçesi!


Dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet (Çubukçu) Baş, CHP'li Cevdet Selvi'nin arazinin satışıyla ilgili verdiği yazılı soru önergesine verdiği cevaba göre; 


Göztepe Çocuk Esirgeme Kurumu arazisi, 1925 yılında Şahkulu Vakfı’ndan Hazine’ye intikal etti. 


1946 yılında 2.381,39 kuruş bedelle Çocuk Esirgeme Kurumu’na satışı yapılan taşınmaz; 


24.12.2003 tarihli ve 25234 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1.1.2006'da yürürlüğe giren 5018 sayılı kanun gereği Maliye Hazinesi’ne intikal etti.


Arazi daha sonra  TOKİ  iştiraki Emlak Konut GYO'ya devredildi. 


Arazinin satışıyla ilgili gelişmeler de Türkiye’nin 1 numaralı emlak sitesi Emlakkulisi.com’da olacak…