2B arazilerin satışında değer artışı

 2B arazilerin satışında değer artışı

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey,2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabını 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı...

Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son gün bugün!

2018 yılının Kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışında başvuru hakkından faydalanamayanlar için başvuru süresi uzatılmıştı. 2B arazileri için başvuru süresi bugün itibariyle sona eriyor.

Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son gün yarın!

2018 yılının Kasım ayında sona eren 2/B arazileri ile hazineye ait tarım arazilerinin satışında başvuru hakkından yararlanamayanlar için başvuru süresi uzatılmıştı. 2B arazileri için başvuru süresi yarın sona eriyor.

Bu yıl 788 bin hak sahibi tapusuna kavuştu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu yıl 2B arazilerinin satışında, 788 bin hak sahibini tapularına kavuşturduklarını söyledi...

2 soruda 2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabı!

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey,2B arazilerin satışında değer artış kazancı hesabını 2 soruda tüm detaylarıyla açıkladı...

2B ve hazine arazilerinin satışında yaşanan sorunlar TBMM'de!

Tarım girdi fiyatları, 2B ve hazine arazilerinin satışları ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarından dolayı çiftçilerin yaşadıkları sorunların çözümü TBMM gündemine taşındı. MHP'li Osmanağaoğlu, konu ile ilgili soru önergesi hazırladı. 

2B ve Hazine'ye ait arazilerin satışı 20 milyar lira getirecek!

Hükümet, 2B taşınmazları ve Hazine'ye ait tarım arazilerinin kiralanması, satışına ilişkin barışla yaklaşık 20 milyar liralık gelir gelmesi hedefleniyor. 

2B arazileri için süre doluyor!

Kula Mal Müdürü Mustafa Kurt, 2B arazileriyle ilgili bilgi verdi. 2/B olarak tanımlanan arazilerin vatandaşlara satışı ile ilgili uygulamaların daha etkili bir şekilde gerçekleşmesi için başvuru süresi 6 ay uzatılmıştı. Süre 7 Mart 2017 günü sona eriyor.

Gayrimenkul satışında tapu harcı 2017!

Mesken, işyeri, arsa ve arazilerin satışa konu olması halinde, devir işlemi bağlı olunan tapu müdürlüğünden gerçekleştiriliyor. Peki, gayrimenkul satışında tapu harcı 2017 ne kadar?

Torba Kanun ile tanınan KDV istisnası mecliste!

MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, torba kanun ile tanınan KDV istisnasını meclis gündemine taşıdı. "Kanun ile yapılan değişiklikle belediyelere ait arsa ve arazilerin satışında katma değer vergisi alınmaması öngörülmektedir." dedi..

Bingöl'deki orman arazileri 2B statüsü alacak!

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Çapak, “Şehir etrafındaki orman vasfını yitiren arazilerin 2B statüsüne alınması gerektiğini söyledi.

Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016?

Miras kalan tarımsal arazilerin satışında birtakım kısıtlamalar getirilmişti. Peki, miras kalan arsalar için aynı durum söz konusu mu? Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016? İşte yanıtı..

2b arazi satışında istenen belgeler!

2b arazilerin satışı için, satın alma süresi içerisinde ilgili idarelere başvuru yapılması gerekiyor. İşte, 2b arazi satışında istenen belgeler!

2b arazisi satış bedeli taksitle ödenir mi?

Orman vasfını yitirmiş olan 2b arazilerin satışlarında başvuru sahiplerinden satış bedeli üzerinden belirli ücret ödemesi yapması isteniyor. Peki, 2b arazisi satış bedeli taksitle ödenir mi?

 2B arazilerin satışında değer artışı

 2B arazilerin satışında değer artışı  2B arazilerin satışında değer artışı

2B olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunu 2. maddenin B bendinde belirtilen arazilerin satışının nasıl vergilendirileceği konusunda tereddüt yaşanmış, verilen 28.07.2013 tarih 798 sayılı özelge ile konu genel olarak açıklığa kavuşturulmuştur.

Bu yazıda 2/b arazilerinin tapuya adlarına tescil edilmeden ve tescil edildikten sonra satışı halinde değer artış kazancının nasıl hesaplanacağı 2 soruda anlatılacaktır.

1. Önceki yıllarda zilyetlik devir sözleşmesi ile satın alınan ve bu arazi üzerindeki zilyetlik hakkının kadastro tutanağı ile tespit edilenlerin söz konusu arazi üzerindeki hakkının tapuya tescil edilmeden satılması halinde değer artış kazancı meydana gelir mi?

Medeni Kanunumuzun 705.mad.taşınmaz mülkiyetinin kazanılmasının tescille olduğu malikin tasarruf işlemini yapabilmesinin mülkiyetin tapu kütüğüne tescil edilmiş olmasına bağlı olduğuna hükmetmiştir.

Ancak 213 sayılı V.U.K nun 3.mad.B bendinde vergilendirmede vergiyi doğuran olayın ve bu olaya...