01 / 07 / 2022

Değerli konut vergisi ödemeleri

Değerli konut vergisi ödemeleri

Toplamda 200 bin konutu kapsayan ve geçen yıl uygulanmaya başlanan değerli konut vergisinde beyanneme süresi yarın sona eriyor. 

Değerli konutta beyanname dönemi sona eriyor! Son 5 gün!

Türkiye sınırları içinde bulunan ve bina vergi değeri 2020'de 5 milyon TL'yi aşan "mesken nitelikli taşınmazlar" için verilecek değerli konut vergisinin ilk taksiti 1 Mart tarihine kadar ödenebilecek.

Değerli Konut Vergisi ne zaman ödenecek?

Meclis’te kabul edilen yasa ile değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021 yılı başında başlayacak. İşte Değerli Konut Vergisi ile ilgili detaylar...

Değerli Konut Vergisi'ni kim ne zaman ödeyecek?

Değerli Konut Vergisi'ni kim ne zaman ödeyecek sorusu merak ediliyor. Peki gelen rakama itiraz edilebilir mi?

Değerli Konut Vergisi'yle miraszede oldular!

Değeri 5 milyon Türk Lirası ve üzerinde olan konutlar için Değerli Konut Vergisi yürürlüğe girdi. Ev sahipleri kendilerine miras kalan veya çalışarak aldıkları konutlarına olandan fazla değer biçildiğini iddia ederek duruma tepki verdi.

Değerli Konut Vergisi için tebligatlar gönderilmeye başlandı!

Yeni vergi paketi kapsamında değeri 5 milyon liranın üzerinde olan evlere Değerli Konut Vergisi getirildi. Lüks bölgelerde oturan ve değeri 5 milyon lira üzeri olan konut sahiplerine tebligatlar gönderiliyor. 

Değerli Konut Vergisi hızlı başladı!

Değerli konut vergisi mükellefi olacak olanlara 9 Aralık 2019 tarihini taşıyan ve taşınmazlarının değerlerini kuruşu kuruşuna bildiren yazılar tebliğ edildi.

Değerli konut vergisinde muafiyet şartları neler?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz, bugünkü köşesinde Değerli Konut Vergisi'ndeki muafiyetleri kaleme aldı. İşte Bumin Doğrusöz'ün 'Değerli konutlar vergisinde muafiyetler' başlıklı yazısı...

Değerli konut vergisinde 2022 tarifesi!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Bumin Doğrusöz, bugünkü köşesinde değerli konut vergisini kaleme aldı. İşte Bumin Doğrusöz'ün 'Değerli konutlar vergisinde 2022 uygulaması' başlıklı yazısı...

Değerli konut vergisi arttı!

Değerli konut vergisine tabi matrah, yüzde 18,1 oranında yükseldi. Buna göre değeri 6 milyon 173 bin Türk Lirası ile 9 milyon 260 bin Türk Lirası arasında olanlardan 6.173 TL'yi geçen kısım binde 3 oranında vergiye tabi tutulacak.

Değerli konut vergisinden 22 milyon TL toplandı!

Değeri 5 milyon 227 bin Türk Lirası'nı geçen 150 bin konut sahibinden bu sene 350 milyon TL Değerli Konut Vergisi alınması planlanıyordu fakat toplanan rakam 22 milyon TL oldu. 

Değerli konut vergisinde sürpriz artış yaşanabilir!

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Nevzat Saygılıoğlu bugünkü köşe yazısında değerli konut vergisinde artışı kaleme aldı. 

Evi değerli olanların vergisi arttı!

Bu sene ilk kez yeni bir vergi tahsilatı yapılıyor. Konutlarının emlak vergi değeri 5 milyon 227 bin Türk Lirası'nı geçenler Değerli Konut Vergisi'ni ödüyor. Kakıcı - Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, değerli konut vergisinde bilinmeyenleri anlattı...

Değerli Konut Vergisi’yle ilgili ilk özelgeler neler?

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Recep Bıyık bugünkü köşe yazısında, Değerli Konut Vergisi'yle ilgili ilk özelgeleri kaleme aldı. 

Değerli konut vergisinde yeni dönem başladı!

Emlak vergisinde yeni dönem olan 'değerli konut vergisi' uygulaması başladı. Taşınmazın değeri 5 milyon 227 bin TL'den fazla olan mülk sahipleri değerli konut vergisi ödemeye başlayacak. 

Değerli konut vergisi tahsilatının yüzde 90.5’i İstanbul'dan!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar için uygulanan değerli konut vergisinde ilk ödemeler başladı. Açıklanan rakamlara göre; ülke genelinde değerli konut vergisi tahsilatının yüzde 90,5'i İstanbul'dan yapıldı.

Değerli konut vergisinden 9,6 milyon TL gelir elde edildi!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar için uygulanan değerli konut vergisinde ilk taksit ödemeleri başladı. Şubat ayında değerli konut vergisinden  9,6 milyon TL gelir elde edildi. 

Konutu 'değerli' olanlar daha fazla vergi verecek!

Değeri 5 milyon 227 bin TL üzerinde olan taşınmazlar 'değerli konut vergisi'ne tabi oluyor. Her yıl değişen vergi oranı taşınmazın sahibi olan malik tarafından ödenecek...

Değerli konut vergisi 2021 ne zaman ödenecek?

2021'in yeni vergisi olan değerli konut vergisinde ayrıntılar belli oldu. Peki değerli konut vergisi 2021 ne zaman ödenecek? İşte tüm merak edilenler...

Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet!

Değeri 5 milyon 227 bin TL'yi aşan konutlar için alınacak değerli konut vergisi ilk taksit ödemeleri başladı. Peki değerli konut vergisi ne kadar? Değerli konut vergisi sorgulama e-Devlet üzerinden nasıl yapılır? İşte tüm merak edilenler...

Değerli konut vergisi ödemeleri Haberi

Değerli konut vergisi ödemeleri

Toplamda 200 bin konutu kapsayan ve geçen yıl uygulanmaya başlanan değerli konut vergisinde beyanneme süresi yarın itibariyle sona erecek. 2022 yılı için bina değeri 6 milyon 173 bin TL'yi geçen konut sahipleri beyanname verecek ve değerli konut vergisi ödemesini gerçekleştirilecek. Söz konusu verginin ilk taksit ödemelerinin 28 Şubat 2022 tarihinde kadar gerçekleştirilmesi gerekli. Son zamanlarda sık sık gündeme gelen değerli konut vergisinden 2022 yılında 30 milyon 78 bin TL'lik bir gelir bekleniyor.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen değerli konut vergisinde sınır her sene yeniden değerleme oranına göre belirleniyor. 2021 yılında  5 milyon 227 bin TL şeklinde belirlenen bu tutar bu yıl için 6 milyon 173 bin TL şeklinde belirlendi. Belirlenen bu bedelin üzerinde konuta sahip olanlar değerli konut vergisi...