emlakçı komisyonu yüzde kaç

emlakçı komisyonu yüzde kaç

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı kapsamında emlakçı komisyonu sınırlandırıldı. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2020? 

Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2018?

Emlakçılar, taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon almaya hak kazanıyor. Peki, emlakçı komisyonu yüzde kaç 2018?

Konut kredisinin içine emlakçı faizi de girdi!

Bankalar, müşteri getirsin diye konut kredisi kullananlardan aldığı dosya masrafını emlakçılarla paylaşıyor. Gelir azalınca komisyonlar da 10 yıllık vadede 7 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Hangi banka? Ne kadar komisyon alıyor?

AB ekonomisi Kovid-19 nedeniyle yüzde 7,4 küçülecek!

Avrupa Birliği Komisyonu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle AB ekonomisinin bu yıl yüzde 7,4 daralacağı öngörüsünde bulundu.

Emlakçıdan ev alacaklar dikkat!

Vatandaşlar ev alırken ya da ev satarken eğer emlakçılarla çalışıyor karşılığında komisyon ödemesi gerekiyor. Peki emlakçı komisyonu ne kadardır, emlakci komisyonu ne demek, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? İşte merak edilen her şey...

Emlakçı komisyonu nedir?

Emlakçılar gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak; taşınmazın tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık yapmaktadır. Peki emlakçı komisyonu nedir? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Emlakçı komisyonu 2020!

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı kapsamında emlakçı komisyonu sınırlandırıldı. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2020? 

Yüksek emlakçı komisyonu yabancıyı kaçırıyor!

Yabancının Türkiye’den konut almasına aracılık yapan acente ya da kişilerin isteği yüksek komisyon isteyince yatırımcı kaçıyor. Sektör temsilcileri “Aynı evi yabancı yüzde 30 pahalıya alıyor, bunu fark ettiklerinde Türkiye’ye güvenleri kalmıyor” diye konuştu.

Emlakçı komisyonu hesaplama 2019!

Emlakçılar, taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon alıyor. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2019? Sizler için araştırdık...

18 milyonluk yapı stokunun yüzde 67’si kaçak!

TBM Hukuk Komisyonu Başkanı E. Hâkim Av. İzzet Doğan, Sütlüce'de çöken binayla ilgili açıklamalarda bulundu. Doğan, yaklaşık 18 milyonluk yapı stokunun yüzde 67’sinin ruhsatsız ve kaçak olduğunu söyledi.

Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2018?

Emlakçılar, taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemlerde komisyon almaya hak kazanıyor. Peki, emlakçı komisyonu yüzde kaç 2018?

Emlakçı komisyonu 2018!

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı kapsamında emlakçı komisyonuna bir sınırlama getiriliyor. Taslak gereğince alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olamıyor.

Yeni emlak komisyonu düzenlemesi neler getirecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı yeni düzenleme kapsamında emlakçılar, alım satımda satış bedelinin yüzde 3’ünden, kiralamalarda ise 1 aylık kira bedelinden fazla ücret talep edemeyecek. Peki yeni emlak komisyonu düzenlemesi neler getirecek?

Emlak vergisine yüzde 50 artış sınırı getirildi!

Torba Tasarı'da en çok konuşulan maddelerden "emlak vergisi yüzde 50 artış sınırı" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edili. 

4 soruda emlakçı komisyonu!

Emlak alım satım ve kiralama işlemlerinde alıcı ve satıcının emlakçı aracılığı ile buluşması ve anlaşmaları halinde emlakçıya komisyon ödenmesi gerekiyor. İşte 4 soruda emlakçı komisyonu...

Emlak kiralama komisyonu 2017!

Taşınmaz mal kiralamak isteyenler, bu işlemi emlakçı ile anlaşma sağlayarak daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Peki, emlak kiralama komisyonu 2017 ne kadar?

emlakçı komisyonu yüzde kaç

emlakçı komisyonu yüzde kaç emlakçı komisyonu yüzde kaç

Emlakçılar, gayrimenkul alım satım ve kiralama gibi işlemlerin pazarlama faaliyetinde bulunarak aracılık yapıyor. Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit edip, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri de gerçekleştiriyor.

Taraflar arasında anlaşmanın sağlanması durumunda aracılık faaliyetinde bulunan kimseler belli oranlarda komisyon alıyor. Peki, emlakçı komisyonu nasıl hesaplanır? Emlakçı komisyonu yüzde kaç 2020? 

Satış bedelinin yüzde 2'si

Emlakçı komisyon oranı, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında belirleniyor. Yönetmelikte gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla "satış bedelinin yüzde 2+KDV (yüzde 18)" belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınıyor. Sadece yazılı bir anlaşma yapılması durumunda toplamda yüzde 4 olan emlakçı komisyonu sadece alıcı veya satıcı tarafından da ödenebiliyor. 

Gayrimenkulün...