31 / 03 / 2023

imar affı kanunu

imar affı kanunu

Posta yazarı Tamer Heper bir okuyucusunun '8 daireli bir binada daire aldım. Diğer daireler aynı kişiye ait. Kendisi iskan izni aldı. Şimdi kendisi binayı apart olarak kullanıyor. Benim bunda zararım ne olur?' sorusunu yanıtladı.

İmar Affı Kanunu, TBMM Genel Kurulu'nda!

CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, "İmar Affı Kanunu'nun uygulamasının ilk yıllarında vatandaşlarımızın bir kısmı tapusunu aldı. 34 yıldır bu vatandaşlarımızın çok önemli kısmı tapu bekliyor" dedi. 

İmar affına Mimarlar Odası'nda tepki!

Türkiye genelinde tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için af getirileceği açıklandı. Mimarlar Odası'ndan imar affı konusuna tepki geldi. 

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nden tapu geçişleri duyurusu!

Gaziosmanpaşa Belediyesi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada vatandaşlara tapu geçişleri ile alakalı bir duyuru yaptı. İşte Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yapılan o açıklama;

Tapu tahsis belgesi tapu mülkiyetine nasıl dönüşür?

2981 sayılı Kanunla belirlenen tapu tahsis belgesi ilgilisi olduğu kişiye üzerinde şahsi hak tanıyan bir belge oluyor. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Kadir Kurtuluş tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesini anlatıyor:

Tapu Tahsis Belgesi'nin tapuya dönüştürülmesi!

2981 sayılı Kanunla belirlenen tapu tahsis belgesi ilgilisi olduğu kişiye üzerinde şahsi hak tanıyan bir belge oluyor. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Kadir Kurtuluş tapu tahsis belgelerinin tapuya dönüştürülmesini anlatıyor:

İmar Affı Yasası 3 yıl daha uzatıldı!

İmar Affı yasasının süresinin uzatılması talebiyle İstanbul ve İzmir'den 51 mahallenin Ankara'ya yaptığı çıkarma sonuç verdi. 3 yıl uzatılan yasa, 15 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İmar affı kanunu yürürlük süresi uzatıldı mı?

İmar affı kanunu olan 2981 sayılı kanun, 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi' hakkındaki kanun gereğince 31 Mayıs'ta yürürlükten kaldırılacaktı. Peki, imar affı kanunu yürürlük süresi uzatıldı mı?

İmar affı kanunu 2015!

1984 yılında yürürlüğe giren 2981 sayılı İmar affı kanunu, 31 Mayıs 2015 tarihinde yürürlükten kaldırılacaktı. Ancak kanuna 3 senelik süre daha verildi. İşte imar affı kanunu 2015...

İmar affı uygulama yönetmeliği!

İmar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve inşa halindeki bütün yapılar hakkında uygulanacak işlemler 2981 sayılı İmar Affı Kanunu kapsamında düzenleniyor. İşte İmar affı uygulama yönetmeliği..

İmar affı kanunu!

2981 sayılı İmar Affı Kanunu 8 Mart 1984 tarihinde 18335 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte imar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler Hakkında Kanun hükümleri....

Gecekondu tapu tahsis belgesi!

Gecekondu tapu tahsis belgesi alan kimselerin kendisinin veya eşinin oturduğu belediye ve mücavir alan sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya bir eve sahip bulunmaması gerekiyor...

imar affı kanunu Haberi

imar affı kanunu

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun  '8 daireli bir binada daire aldım. Diğer daireler aynı kişiye ait. Kendisi iskan izni aldı. Şimdi kendisi binayı apart olarak kullanıyor. Benim bunda zararım ne olur?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

2018’de 8 daireli bir binada daire aldım. Diğer daireler aynı kişiye ait. Kendisi binaya dört daire daha ilave etti ve imar barışına başvurdu. Sonra da iskan izni aldı. Ben de numarataj için imza verdim. Şimdi kendisi binayı apart olarak kullanıyor. Benim bunda zararım ne olur?

- M.Y.

Okuyucumun ne gibi bir zarar uğrayacağını bilme imkanı yok, zarar doğduğunda bu görülür. Ancak bazı hususlardan söz etmek isterim.

Birincisi; kat mülkiyeti kurulabilecek veya kat mülkiyeti kurulmuş binalar imar affına başvurdu ve kendilerine...