istanbul kentsel dönüşüm 2021

istanbul kentsel dönüşüm 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a ve İstanbul’un deprem gerçeğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Peki o büyük depreme ilişkin neler yapılıyor? Kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl ilerliyor? İBB bu konuda neler yapıyor? İşte detaylar...

Avcılar ve Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm hızlandı!

1999 Marmara depreminden en çok etkilenen ilçelerden biri Avcılar olmuştu. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, ilçede kentsel dönüşümü hızlandırdı. Büyükçekmece'de de yapılar en az Avcılar kadar riskli durumda, o ilçede de dönüşüm hızlandırıldı.

Son 1 yılda İstanbul'da 15 bin konutun temeli atıldı!

Güngören'de bir otelde gerçekleştirilen Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sadece son 1 yılda İstanbul'umuzda 15 bin konutun temellerini attık" dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'den kentsel dönüşüm eleştirisi!

KİPTAŞ'ın Eyüpsultan'da hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projesine yönelik değerlendirme yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, dönüşümde yüzde 50'ye yakın kesinti yapıldığını dile getirdi. 

Bursa İstanbul Caddesi'nde kentsel dönüşüm başladı! 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Caddesi'nde uzun süredir beklenen kentsel dönüşüm çalışmaları için düğmeye bastı. Proje dahilinde düzensiz yapılaşma ortadan kaldırılacak. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 İstanbul!

Evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak riskli bina sahiplerine kira yardımı veriliyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 İstanbul ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

İstanbul'da kentsel dönüşüm seferberliği başladı!

Önceki gün "Gayrimenkul Sektör Seminerleri"ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  İstanbul'da kentsel dönüşüm sürecinin başladığını açıkladı.

İstanbul'un o ilçesinde kentsel dönüşüm başlıyor!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Bağcılar'da kentsel dönüşümün başladığını açıkladı.

İstanbul ve Türkiye'ye örnek olacak kentsel dönüşüm projesi!

İBB iştiraki KİPTAŞ, 2017’de “riskli bölge” ilan edilen Bağcılar Kirazlı Mahallesi’ndeki 7 blok, 190 konuttan oluşan “As Fatih Kent Sitesi”nin depreme karşı kentsel dönüşümünü yapacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Türkiye’ye de anlatacağız bu modeli örnek olarak" dedi.

İstanbul'da kentsel dönüşüm maliyeti 500 milyar TL!

Avcılar Kentsel Dönüşüm Bölgesi’nde inceleme yapan İstanbul Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, olası İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının yaklaşık 500 milyar TL mal olacağını söyledi.

İstanbul'un kentsel dönüşüm çıkmazı!

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında 1974 yılında çıkan deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılan binalardan çürük olduğu tespit edilenler yıkılarak, günümüzün teknolojisiyle, depreme dayanıklı, sağlam binalar inşa edilecekti. Kentsel dönüşümde son durum ne?

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırılmalı!

Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülke. 1999 yılından bu yana da hem hukuki hem idari tedbirler alanında birçok ilerleme kaydedildi. Ülkede kentsel dönüşüm eksikleri bir an önce tamamlanmalı.

İstanbul'un gündeminde 'kentsel dönüşüm' var!

Yaşanan depremler İstanbul'a ve İstanbullu'ya depremi yeniden hatırlattı. Depremle birlikte tabii ki kentsel dönüşüm de İstanbul'un gündeminde yer aldı...

Kanal İstanbul tek başına 500 bin konutluk bir kentsel dönüşüm projesidir!

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Kanal İstanbul'da tek başına diğer işlevlerinin yanında 500 bin konutluk kentsel dönüşüm projesidir'' dedi.

İstanbul Deprem Çalıştayı'nda kentsel dönüşüm konuşuldu!

İBB tarafından İstanbul Deprem Çalıştayı 2-3 Aralık tarihleri arasında düzenlendi. Çalıştayda, binaların deprem güvenliği, kentsel dönüşüm, ilçelere afet merkezleri kurulması konuları görüşüldü.

Kentsel dönüşüm, İstanbul şehir planlaması için bir fırsat!

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeni ile dünyadaki şehircilik örnekleri tartışıladursun, Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen dünyada eşi benzeri olmayan İstanbul’da sağlıklı bir şehircilik için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu söylüyor...

istanbul kentsel dönüşüm 2021 Haberi

istanbul kentsel dönüşüm 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a ve İstanbul’un deprem gerçeğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Kurum’un verdiği bilgilere göre; İstanbul’da 1,5 milyon riskli bina var ve bunların 300 bininin acil dönüştürülmesi gerekiyor.

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı Mehmet Acet, bugünkü köşesinde İstanbul'un kentsel dönüşümünü kaleme aldı. 

İşte Mehmet Acet'in o yazısı...

Peki, bu devasa probleme karşı ne yapılıyor?

Geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kanal 7’de yaptığımız programda, İstanbul’u ve İstanbul’un deprem gerçeğini de konuşmuştuk. Yine Çevre Bakanı Kurum’un açıklamasına göre, 2012’den bu yana İstanbul’da 380 bin konutun dönüşümünü sağlanmış durumda.

Bir başka iyi haber, şu an için İstanbul’da 117 bin konutla ilgili fiilen dönüşüm projesi yürütülüyor.

Siyasi riskleri bulunan, zor, maliyeti yüksek bir alan Kentsel Dönüşüm işi.

Buna rağmen...