kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi

kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey, kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesini 7 maddede tüm detaylarıyla açıkladı. İşte 7 maddede kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi...

Yusufeli Barajı için kamulaştırma bedelleri mecliste!

Artvin'in Yusufeli ilçesine inşa edilecek baraj için belirlenen kamulaştırma bedellerinin iyileştirilmesi önerisi meclis gündemine taşındı. CHP'li Bayraktutan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

7 maddede kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi!

Kurtuluş Partners Vergi Uzmanı Mustafa Bey, kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesini 7 maddede tüm detaylarıyla açıkladı. İşte 7 maddede kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi...

Rize'deki düşük kamulaştırma bedelleri TBMM'de konu oldu!

Kamulaştırma bedellerinin belirlenmesine, bilirkişilerin seçimine ve Rize'de yapılan kamulaştırmalara ilişkin olarak CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye 6 soru sordu..

Denizli Gerali Mahallesi'nin kamulaştırma bedelleri TBMM'de!

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Denizli İli Sarayköy ilçesi Gerali Mahallesi'nde yapılması öngörülen su kanal inşaatının kamulaştırma bedellerinin ödenmemesine ilişkin soru önergesi hazırladı.

Gölcük’te kamulaştırma bedellerinin ikinci kısmı için 4 milyon ödendi!

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, ''Kentsel dönüşümün aynı hızla devam ediyor. Kamulaştırma bedellerinin ikinci kısmıda ödendi. Bu bağlamda yaklaşık 4 milyonluk bir ödeme yapıldı''dedi.

Nevşehir'de kamulaştırma bedellerinin ödenmesine başlanıyor!

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, konut ve arazi hak sahiplerine kamulaştırma bedellerinin ödenmesine başlanıyor.

Silivri'deki 19 köyün tarla metrekare fiyatları!

Arnavutköy – Kayaşehir güzergahında kamulaştırma bedellerinin çok yüksek olması, ayrıca bu bölgelerdeki arazilerin çok elverişli olmaması nedeniyle Kanal İstanbul güzergahı için gözler yeniden Silivri’ye çevrildi.

Tavşanlı - Simav karayolu kamulaştırma bedelleri ne zaman ödenecek?

Karayolları 14. Bölge Müdürü Öner Özgür, Kütahya’nın Tavşanlı-Emet-Hisarcık-Simav ilçeleri arasında devam eden yol yapım çalışmalarında kamulaştırma bedellerinin arazi sahiplerine Eylül ayında ödeneceğini söyledi. İşte açıklama...

TOKİ Trabzon'da kamulaştırma yapmayacak!

TRABZON genelinde devam eden kentsel dönüşüm projelerinde kamulaştırma bedellerinin çok yüksek olması ve beklenenden fazla maliyetin ortaya çıkması nedeniyle TOKİ ve Trabzon Büyiikşehir Belediyesi radikal bir karar aldı.

3. Havalimanı kamulaştırma bedelleri ödendi!

Kamulaştırma bedellerinin ödendiği 3. Havalimanı'nda çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. 80 bin dönüm alan üzerine kurulacak olan 3. Havalimanı 6.5 milyon metrekare apron ile dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak...

Çorlu Trafo Merkezi İrtibatları Projesi için kamulaştırma kararı çıktı!

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait “380 kV Çorlu TM İrtibatları Projesi” için gösterilen güzergahlara isabet eden alanlarda acele kamulaştırma yapılacak. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cizre-Kızıltepe Enerji İletim Hattı Projesi için kamulaştırma!

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü'ne ait Cizre-Kızıltepe Enerji İletim Hattı Projesi için güzergaha isabet eden alanlarda acele kamulaştırma yapılacak. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kızıltepe-Viranşehir 380 Enerji İletim Hattı Projesi için kamulaştırma!

Mardin'de yapılacak olan 380 kV Kızıltepe-Viranşehir 380 Enerji İletim Hattı Projesi için güzergaha isabet eden alanlarda acele kamulaştırma kararı verildi. Karar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı...

kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi

kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi kamulaştırma bedellerinin vergilendirilmesi

 
Kamulaştırma genel anlamda; Kamu yararı için yapılan projeler için kişiye ait taşınmaz malların zorla satın alınması işlemidir. Rayiç bedel üzerinden gerçekleşen bu satın alma(kamulaştırma) kanunla belirlenen esaslara göre yapılır.

Gelir Vergisi Kanunu mük.80 (6) bent ivazsız iktisap edilenler hariç iktisap şekli ne olursa olsun 70. Mad.1,2,4 ve 7. Bentlerinde yazılı mal ve hakların taşınmazların gerçek kişiler tarafından beş yıl içerisinde satış,kamulaştırma ,takas,devir vb elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artış kazancı olarak vergilendirilir hükmü bulunmaktadır. Madde metninden anlaşıldığı üzere kamulaştırma işleminin aynen satış devir takas gibi işlem tesisini gerekli kılmaktadır.

Bu yazıda kamulaştırma işleminin her yönüyle vergi kanunları karşısındaki durumunu 7 maddede inceleyeceğiz.

1. Taşınmaz Ticari İşletme Adına Kayıtlı Değilse
Kamulaştırılan taşınmaz ticari işletme adına kayıtlı değilse aynı zamanda söz konusu taşınmazın...