kira zam hesaplamaları

kira zam hesaplamaları

Borçlar Kanunu kapsamında yer alan kira esaslarına göre, yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılabiliyor. Peki, Ağustos ayında kiraya ne kadar zam yapılır? İşte Ağustos ayı kira zamları..

Kira zammı hesaplama Temmuz 2015!

Süresi dolan kira sözleşmeleri için mal sahibi kiracısına belli oranlarda zam yapabiliyor. Kiracı eğer mesken kiracısı ise en fazla ÜFE oranlarında zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama Temmuz 2015..

Kira zammı ne kadar olmalı 2015?

Taşınmaz mal kiralamalarında, taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşmede kira bedeli, kiranın ödeneceği tarihler ve kira zam hesaplamaları belirtiliyor. Peki, kira zammı ne kadar olmalı 2015?

Kira zam oranları 2015 hesaplama formülü!

Borçlar Kanunu gereğince; Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamıyor. Peki kiraya zam nasıl yapılır? İşte kira zam oranları 2015 hesaplama formülü...

2014 Haziran kira artış oranları!

2012 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu gereğince yıllık kira zammı, ev sahiplerinin istediği oranda değil ÜFE oranları doğrultusunda yapılıyor. İşte 2014 Haziran kira artış oranları..

2014 Haziran kira zam oranı ne olacak?

Kira artış oranları, enflasyon oranları kapsamında her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. 2014 Haziran dönemine ait kira zam oranları dün açıklandı. Peki, 2014 Haziran kira zam oranı ne olacak?

Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam!

Taşınmaz kiraladıktan sonra hüsrana uğramamak için dikkatli olunması gerekiyor. Peki kira sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte Borçlar Kanunu'na göre kira sözleşmesine zam...

Konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2020!

Kira sözleşmesi bu ay yenilenen konuttaki kiracılara ne kadar zam yapılacağı belli oldu. İşte kira zam oranları ile konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2020 örneği...

Kentsel dönüşüm kira yardımına yüzde 20 zam!

Kentsel dönüşüm, son günlerde oldukça hız kazandı. Geçtiğimiz günlerde kira yardımlarına da yaklaşık yüzde 20 zam yapıldı.

Konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2019!

Kira sözleşmesi bu ay yenilenen konuttaki kiracılara ne kadar zam geleceği açıklandı. İşte kira zam oranları ile konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2019 örneği...

Kira zam oranları Aralık 2018!

Türkiye İstatistik Kurumu, bugün kira hesaplamalarında kullanılan kira zam oranlarını açıkladı. İşte kira zam oranları Aralık 2018...

2018 Kasım kira artışı zam oranı hesaplama nasıl yapılır? 

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 Kasım ayı kira artışı zam oranlarını bugün açıkladı. Peki, 2018 Kasım kira artışı zam oranı hesaplama nasıl yapılır? İşte oranlar ve hesaplama örneği..

Kira zam oranları Kasım 2018!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon oranlarını açıkladı. Kira zam oranları Kasım 2018 belli oldu. Enflasyon oranlarına göre Kasım'da kiraya ne kadar zam yapılacak? İşte kira zam oranları Kasım 2018..

Kira zam oranları Ekim 2018!

Kira sözleşmesi Ekim ayında yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. İşte kira zam oranları Ekim 2018..

TÜİK Ekim 2018 kira artışı ÜFE TÜFE zam oranı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün enflasyon oranlarını açıkladı. İşte TÜİK Ekim 2018 kira artışı ÜFE TÜFE zam oranı ve hesaplama örneği..

Kira artışına TÜFE ayarı!

Dün açıklanan Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira artış hesaplamaları artık üretici fiyat endeksi (ÜFE) iken, tüketici fiyat endeksine (TÜFE) göre yapılacak...

Kira zam oranları Eylül 2018!

Kira sözleşmesi Eylül ayı içerisinde yenilenen kiracılara enflasyona göre ne kadar zam yapılacak? İşte kira zam oranları Eylül 2018..

Kira zam oranları Temmuz 2018!

Kira sözleşmesi Temmuz ayında yenilenen kiracılara yapılacak zam oranları bugün belli oldu. İşte kira zam oranları Temmuz 2018...

Kira zam oranları Nisan 2018!

Kira zam oranları Nisan 2018 bugün belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu kiracıların merakla beklediği zam oranlarını bugün açıkladı. İşte kira zam oranları Nisan 2018..

kira zam hesaplamaları

kira zam hesaplamaları kira zam hesaplamaları

Ağustos ayında kiraya ne kadar zam yapılır?

Borçlar Kanunu kapsamında yer alan kira esaslarına göre, yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılabiliyor.


Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir. Peki, Ağustos ayında kiraya ne kadar zam yapılır?


Ağustos ayı enflayon oranlarına göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,32 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,15 artış,...