oturma izni belgesi

oturma izni belgesi

Bit yapıda oturumun başlayabilmesi için yapının oturma izni belgesine sahip olması gerekiyor. Oturma izni belgesi ve detayları haberimizde...

EB-5 sisteminde konut nasıl alınır?

500 bin ABD Doları yatırım karşılığı oturma izni verilen ülke vatandaşları arasında Türk vatandaşları da var. Bu programa “EB-5” adı veriliyor. Peki EB-5 sisteminden faydalanarak, EB-5’e dahil gayrimenkullerden konut almak isteyenler nasıl bir yol izliyor?

Yatırımcıların yeni rotası Avrupa Birliği’ne aday ülkeler!

Avrupa Birliği'ne yeni üye olan ve üye olma arefesindeki ülkelerde konut fiyatları yükselmeye devam ediyor. Buradan konut alan yatırımcılar ise hem oturma izni avantajı elde ediyor hem de kar etmiş oluyor.

25 soruda iskan!

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde  'oturma izni anlamına gelen iskan'la ilgili en sık sorulan 25 soruyu yayınladı. İşte 25 soruda iskan...

Mashattan konutlarının sahte iskan belgesi davası başladı!

Taşyapı’nın Maslak'ta hayata geçirdiği Mashattan konutlarına 10 sahte iskân belgesi (yapı kullanım izni) verilmesine ilişkin dava dün görülmeye başlandı

Mashattan konutlarına 10 sahte iskan belgesi verildi iddiası!

Taşyapı’nın hayata geçirdiği ünlü Mashattan konutlarına 10 sahte iskân belgesi (yapı kullanım izni) verildiği iddia edildi.

Yapı kullanma izin belgesi harcı 2019!

İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimi tarafından düzenlenen yapı kullanma izin belgesi için belli oranlarda harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Peki, yapı kullanma izin belgesi harcı 2019 ne kadar?

Avrupa'dan gayrimenkul alan Türklere oturma izni!

Türkiye’den ayrılan ve ayrılmak isteyen vatandaşların sayısı hızla artıyor. Maddi imkanı iyi olan Türk vatandaşları “Altın Vize” kapsamında Avrupa'dan gayrimenkul alıp AB oturumuna sahip oluyor.

Osmangazi Hamitler'de 37 bin daireye oturma izni verildi!

Osmangazi Belediyesi’nin 2019 yılı mali bütçesi 638 milyon lira olarak açıklandı. Başkan Mustafa Dündar, Türkiye’de borçsuz ender belediyelerden biri olduklarını ifade ederek, bütçeyi en verimli şekilde kullandıklarını dile getirdi. 

İspanya’da oturum izni almak artık kolay!

Çeşitli ülkelerde uluslararası gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı hizmeti veren Hardal Global'in Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Şekip Hardal, sadece 10 bin Euro’ya İspanya’da oturma izni aldıklarını söyledi.

Karadağ'da ev alana oturma izni!

Avrupa’nın en genç devleti olan Karadağ'da ev alan oturma izni veriliyor. Avrupa Birliği’ne girme hakkı vaat eden ülkeye Türkler yoğun ilgi gösteriyor.

İran'da 250 bin dolarlık yatırıma 5 yıl oturma izni!

İran'da 250 bin dolar yatırım yapan yabancı uyruklu vatandaşlara 5 yıllık oturma izni veriliyor. Yeni alınan kararla, İran'a dış yatırımcıların gelmesi hedefleniyor.

Karadağ'da 6.5 bin euroluk gayrimenkul yatırımına oturma izni!

Birçok ülke gayrimenkul yatırımcısına fırsat kapısı açıyor. Oturma izni en kolay alınabilen ülkelerin başında Karadağ geliyor. Ülkede 6 bin 500 euroluk yatırım yapana vatandaşlık veriliyor.

Türkler Yunanistan'da gayrimenkul satın alıp kiraya veriyor!

Yunanistan, ülkeye para girişini arttırmak için ‘Altın Vize’ uygulamasının kapsamını genişletiyor. 400 bin Euro’luk yatırım yapan bölgede oturma izni alabiliyor. Türkler özellikle Atina'da gayrimenkul satın alıp kiraya veriyor.

oturma izni belgesi

oturma izni belgesi oturma izni belgesi

Oturma izni belgesi!

Yapı kullanma izin belgesi ve iskan izni belgesi olarak da bilinen oturma izni belgesi, inşaat çalışmaları biten bir yapı için alınabiliyor. İnşaatı bitmeyen yapılar bu belge istemi için başvuruda bulunamıyor..


Oturma izni belgesi, yukarıda da belirttiğimiz gibi yalnız inşaat çalışmaları biten yapılara veriliyor. Ancak her inşaatı biten yapılar söz konusu belgeyi alamıyor. Belgenin verilebilmesi için bazı hususlara dikkat ediliyor.


- Yapının, tasdiklenen projesine uygun olarak inşa edilmesi,

- Yapının yer aldığı bölgenin imar planına uygun olarak yapılması


İnşaat çalışmaları biten bir yapının belirttiğimiz bu kıstaslara uygunluğu halinde yapıya oturma izni belgesi veriliyor. Uygun görülmediği takdirde ise müteahhitten uygun görülmeyen yerlerin tekrar yapılması isteniyor.


Peki oturma izni belgesi nasıl alınır? Merak ediyorsanız hemen yanıtlayalım.


İnşaat sahibi müteahhitin, gerekli belgeleri temin ederek, gayrimenkulün bağlı olduğu...