14 / 08 / 2022

İskan nasıl alınır? İskan alabilmek için gerekli belgeler nedir?

İskan nasıl alınır? İskan alabilmek için gerekli belgeler nedir?

Yeni bir ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de evin oturma izninin olup olmadığıdır. Oturma izni olan evler için iskan ruhsatı verilmektedir. Peki, İskan nasıl alınır? İskan alabilmek için gerekli belgeler nedir? İşte tüm detaylar...İnşaatların eksiksiz tamamlanması halinde yapı kullanma izin belgesi veriliyor. Yapı kullanma izin belgesi binaların daire sayısı, taşınmazın taban alanı, yapının inşaat alanı, binadaki toplam kat sayısı, binanın yüksekliği, birim maliyeti ve toplam inşaat maliyeti gibi yapının tüm özelliklerini içeriyor. 

Ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri olan  kullanım izni İmar Kanunu kapsamında zorunlu tutuluyor. Yapı kullanım izninin alınabilmesi için mal sahibinin başvuruda bulunması gerekiyor. İskan almak için mal sahibinin başvuru yapması halinde binanın fiziki ve teknik özelliklerine bakılarak yetkili kişiler aracılığı ile yapı kullanım izni veriliyor. 

İskan nasıl alınır? İskan alabilmek için gerekli belgeler nedir?

İnşaat ruhsatı alınmasından itibaren 5 yıl içerisinde yapı kullanım izni alınması gerekli görülüyor. İskanı olmayan dairelerde doğal gaz, elektrik ve su aboneliği açtıramıyorsunuz. Kat irtifakı olan tapular kat mülkiyetine dönüştürülemiyor ve para cezası ve yıkım kararı çıkabiliyor. Peki, İskan nasıl alınır? İskan alabilmek için gerekli belgeler nedir? İşte tüm detaylar...