Sit alanı haritası

Sit alanı haritası

Ülkemizde en çok İzmir, Muğla, Konya, Ankara ve Antalya gibi şehirlerimizde yer alan sit alanları nedir? Yanıtı için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Sit alanı haritası!

Ender bulunan ve özellikleri nedeniyle mutlaka korunması gereken sit alanlarını detaylı bir şekilde görmek için haberimizi inceleyebilirsiniz. İşte sit alanı haritası...

Kentsel sit alanı olan yerlerde koruma imar planı çerçevesinde olacak!

Bakanı Sarı: "Diyarbakır'ın Sur İçi bölgesi kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Buradaki yapı tipleri, yükseklikleri, kat yükseklikleri, kat adetleri, bina tipleri o yöresel mimarinin ve tescilli yapıların bir benzeri şekilde yapılacaktır

Muratpaşa Şirinyalı'daki 1. Derece Doğal Sit Alanı satılıyor mu?

Şirinyalı Mahallesi’nde bir kısmı 1. Derece Doğal Sit Alanı olan arazinin aslında halka ait olmasına rağmen özel kişilere satılmak istendiği iddia edildi

İzmit Belediyesi kentsel sit alanı ihalesi yapılacak!

İzmit Belediyesi Tarih Koridoru kapsamına Kapanca Sokakla Akçakoca Meydanını birbirine bağlayan Kentsel Sit Alanı içinde kalan Sırrıpaşa Caddesi için hazırlanan sokak sağlıklaştırma proje Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onayland

Kula Kentsel Sit Alanı yeni baştan imar ediliyor!

Kula Kentsel Sit Alanı yeni baştan imar ediliyor. Kula Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile yürütülecek olan çalışmalar kapsamında sit alanın yeniden imarı yapılarak yaşanan sıkıntıların önüne geçilmiş olacak.

Karahisar Kalesi Kentsel Sit Alanı Projesi başlatılıyor!

Karahisar Kalesi ve Çevresi Kentsel Sit Alanı Turizm Yönetim Planı Projesi Başlıyor... Afyonkarahisar Valiliği Proje Üretim ve Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada;

Sit alanı nasıl kaldırılır?

Bakanlıkça tespiti yapılan taşınmaz kültür varlıkları ile sitlerin korunması gerekli olanlar, koruma bölge kurulu kararıyla tescil edilebiliyor. Peki, bu tescile itiraz edilebilir mi? Sit alanı nasıl kaldırılır?

Bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır?

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından sit alanları tespit ve tescil edilebiliyor. Peki, bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır? Sit alanı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

Tapuda sit alanı şerhi varsa ne olur?

Sit alanı ilan edilen taşınmaz malların tapu kütüğüne "Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır. Tarih – Yevmiye" şeklinde şerh düşülüyor. Peki, tapuda sit alanı şerhi varsa ne olur?

Sit alanı ilan edilen arsaya neler yapılabilir?

Korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının korunma alanlarının tespiti Koruma Kurullarınca yapılıyor. Peki, bir alan koruma kurulunca sit olarak ilan edilirse ne olur? Sit alanı ilan edilen arsaya neler yapılabilir?

Sit alanı olan arsa satışı yapılabilir mi?

Koruma altındaki alanlarda, koruma kurulu tarafından hazırlanan imar planı uygulanıyor. Peki, bir arsa sit alanı olarak ilan edilirse ne olur? Sit alanı olan arsa satışı yapılabilir mi?

Sit alanı tescil kararı nasıl verilir?

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının, korunma alanlarının ve doğal sitler hariç olmak üzere sitlerin tespit ve tescili ile ilgili usul ve esaslar ilgili yönetmelik ile açıklanıyor. Peki, sit alanı tescil kararı nasıl verilir?

Sit alanı tescili nasıl yapılır?

Kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu sosyal yaşama konu olmuş veya önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gerekli olan sit alanı tescili nasıl yapılır?

Antalya Akseki'deki sit alanı taş ocağı mı oluyor?

ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde bir taş ocağı firmasına ruhsatlandırılan 99.8 hektarlık alanın önemli bölümünde tarihi kalıntılara rastlanınca Sit alanı ilan edildi. Köylüler bölgede taş ocağının faaliyetine devam etmesine tepki gösterdi.

Sit alanı haritası

Sit alanı haritası Sit alanı haritası

Sit alanları nedir?

Sit alanları, özellikleri, duyusal, sanatsal, bilimsel önemleri, güzellikleri bakımından korunmaları ve değerlendirilmeleri gereken, ender bulunan; yer üstünde, yer altında veya su altında yer alabilen alanlar olarak karşımıza çıkıyor. 


Ülkemizin dört bir tarafında sit alanları bulunuyor. Örneğin, İzmir'de 805 adet, Muğla'da 731 adet sit alanı yer alıyor.


Sit alanları doğal sit alanı, arkeolojik sit alanı, kentsel sit alanları ve tarihi sit alanları olmak üzere içinde sınıflara ayrılıyor.


Doğal sit alanı nedir?

Doğal sit alanı, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait; ender bulunan ve özellikleri ve güzellikleri bakımından ender bulunan; korunması gereken alanları ifade ediyor.


Arkeolojik sit alanı nedir?

Arkeolojik sit alanları, insanlığın varoluşundan günümüze kadar ulaşan eski uygarlıkların ürünlerini, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan her türlü kültür varlığının yer aldığı yerleşmeler...