Tapu harcı ve KDV indirimi

Tapu harcı ve KDV indirimi

Bakanlar Kurulu tarafından başlatılan tapu harcı ve KDV indirimi bugün itibariyle sona eriyor. Kampanya kapsamında konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanıyor ve tapu harcı da konut ve iş yerleri için binde 20'den binde 15'e düşürüldü.

Tapu harcı ve KDV indirimi yarın sona eriyor!

Bakanlar Kurulu tarafından başlatılan tapu harcı ve KDV indirimi yarın itibariyle sona eriyor. Kampanya kapsamında konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanıyor ve tapu harcı ise konut ve iş yerleri için binde 20'den binde 15'e düşürüldü.

Tapu harcı nedir, kim öder?

Tapu harcı gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında ödenir. Peki tapu masrafı ne kadar? Tapu masrafını kim öder? İşte detaylar...

Gayrimenkul sektörü tapu harcı ve KDV indirimi desteğini bekliyor!

Koronavirüs ile kontrollü olarak geçilecek normalleşme sürecinde toparlanma sürecine girebileceğinden bahseden Erkanlı Holding’in Genel Müdürü Evrim Karayel, “Sektörümüz tapu harcı ve KDV indirimi desteği ile kontrollü normalleşme sürecini daha iyi geçirebilir” dedi.

Tapu harcı 75 milyar lirayı kasaya koydu!

Gayrimenkul sektörünün son yıllarda yaşanan artışlar tapu harcı gelirlerini olumlu etkiledi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2019 yılında satışı gerçekleştirilen 2 milyon 338 bin 269 gayrimenkulden elde edilen tapu harcı ise 10 milyar 312 milyon lira oldu...

2019 tapu harcı geliri ne kadar?

Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcı nedir? Tapu harcını kim öder? 2019 tapu harcı geliri ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

Tapu harcı ve KDV indirimleri devam edecek mi?

Bursa iş dünyası 2020 için iyimser bir öngörüde. İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, ''2019’da başlayan tapu harcı ve KDV indirimlerinin 2020’de sürmesi gerektiği kanaatindeyiz'' diye konuştu.

Emlak sektöründen tapu harcı ve KDV indirimi talebi!

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, ''Emlak sektörü olarak Hükümetten tapu harcı ve KDV indiriminin 2020 yılında devam etmesini ve ayrıca Kamu bankalarının 0.79 konut kredisinin peni ve eski konutların alım-satımlarında geçerli olmasını talep ediyor ve istiyoruz” dedi.

2020 tapu harcı oranları!

2020 yılında Tapu ve Kadastro İşlemlerinden alınacak harçlar belli oldu. İşte 2020 tapu harcı oranları...

2020'de arsa ve arazi alanlar ne kadar tapu harcı ödeyecek?

Arsa ve arazi yatırımı yapmak isteyen kimselerin devir işlemi için tapuda belli masrafları ödemesi gerekiyor. Peki, 2020'de arsa ve arazi alanlar ne kadar tapu harcı ödeyecek?

2020 tapu harcı ne kadar olacak? 

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 için vergi, harç ve cezalar için yeniden değerleme yaptı. Peki 2020 tapu harcı ne kadar olacak? 

2020'de daha az tapu harcı ödeyeceksiniz!

2020 yılı için tapu harcı gerçek beyanı ve tapuda ekspertiz zorunluluğu kanunu iptal edildi. Tapu harcı değişikliğinin iptal edilmesiyle vatandaşlar 8-10 kat daha az tapu harcı ödeyecek.  

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son 10 gün!

Devletin konut alımlarında KDV ve tapu harcı indirimleri yıl sonunda son bulacak. Konutta 50 bin TL’yi aşan indirimleri kaçırmamak için son 10 güne girildi...

Konutta KDV ve tapu harcı indirimleri için son 13 gün!

Konut satışları Kasım ayında arttı ve toplam 138 bin 372 konut satıldı. Konut pazarında yılın ilk yarısındaki durgunluk ikinci yarıda telafi edildi. Konut satışlarının artmasına etki eden KDV ve tapu harcı indirimi için son 13 gün....

Konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son 15 gün!

Konut satışlarında geçerli tapu harcı ve KDV indirimleri süresi 31 Aralık'ta sona erecek. KDV indirimi ile ilgili konuşan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Konutta hiçbir zaman bu kadar fırsat aynı anda sunulmadı. Ev alacaklar bu teşvikleri kaçırmamalı" dedi..

Tapu harcı ve KDV indirimi

Tapu harcı ve KDV indirimi Tapu harcı ve KDV indirimi

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla bu sene başlayan tapu harcı ve KDV indirimi için son gün bugün olarak belirlendi. İndirimden faydalanmak isteyenlerin elini çabuk tutması gekiyor. 

Karar kapsamında, KDV oranı düşürülürken, tapu harcı ise konut ve işyerleri için de binde 20'den binde 15'e düşürüldü.

Konutta KDV yüzde 8

31 Ekim tarihinde bitirilmesi planlanan ancak sene sonuna kadar uzatılması yönünde yeni bir karar alınan KDV oranlarını yüzde 18’den 8’e düşürüldü. İndirim uygulamasından faydalanarak, 500 bin lira değerinde bir ev alanlar yüzde 18 KDV'lik KDV oranına denk gelen 90 bin lira yerine, indirimle 40 bin lira ödüyor. Bu durumda KDV’den 50 bin lira kar elde edilmiş oluyor.

Konut ve işyeri KDV harcı indirimi son günü 2018!

Tapu harcı yüzde 3’e indirildi


Sadece KDV indirimi değil tapu harcı tarafında...