01 / 04 / 2023

tarla koruma

tarla koruma

Iğıdır'da arazilerini Yalancı Tabanca ile koruyorlar. Iğdırlı çiftçiler, piknik tüpü ile çalışan ve "yalancı tabanca" adını verdikleri cihaz sayesinde, hem ürünlerini koruyor hem de yaban hayvanlarının zarar görmesini engelliyor...

tarla koruma Haberi

tarla koruma

Kentte tarımla uğraşan üreticiler, özellikle hasat döneminde karga ve domuzun ürünlerine zarar vermemesi için ilginç bir yöntem geliştirdi. Piknik tüpüne yerleştirilen cihaz, yaklaşık 5 dakika arayla gaz sıkışması sonucu patlıyor. Tarım alanlarına gelen karga, domuz gibi yaban hayvanları, çıkan sesten dolayı bölgeden uzaklaşıyor.


Merkeze bağlı Oba köyünde çiftçilik yapan Alican Açkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karga ve domuzların tarlasına zarar verdiğini belirterek, çözümü piknik tüpü ile çalışan cihazda bulduğunu söyledi.


Yaban hayvanlarını korkutarak, ürünlerini koruduğunu anlatan Açkan, "Bıraktığım bu aletle yaban hayvanlarını korkutuyorum. Hayvanları öldürmek yerine bu yönteme başvurdum ve faydasını gördüm. Alete 'yalancı tabanca' ismini verdik. Bizim köyde bu cihazı iki kişi daha kullanıyor" diye konuştu.


Söz konusu cihazın zaman ayarlı olduğunu vurgulayan Açkan, şunları kaydetti:


"Ben burada çiftçilik işiyle uğraşıyorum. Her...