27 / 03 / 2023

Günlük kiralama 'kilit sistemi' ile kayıt altına alınıyor!

 Günlük kiralama 'kilit sistemi' ile kayıt altına alınıyor!

Günlük kiralama 'kilit sistemi' ile kayıt altına alınıyor. Turistler, rezervasyondan kimlik numarasına kadar pek çok bilgiyi Emniyet'le paylaşacak. 4 milyon ikincil konutun da sektöre kazandırılması gündemde...SABAH'ın kayıtdışı olduğu gerekçesiyle tehlikelerine dikkat çektiği alternatif konaklama sektöründe yeni bir döneme giriliyor. Bugüne kadar kişilerin kimlik bilgileri gibi verilerin alınmadığı halk arasında günlük kiralama olarak bilinen alternatif konaklama sistemi artık kayıt altına almıyor. Gecelik 9 milyon TL ciro sağlayan sektörde, turistler online mecra üzerinden konut kiralamak için rezervasyon bilgileri, kalacağı dairenin adresi, hangi tarihler arasında konaklayacağı ve kimlik numarası gibi bilgileri paylaşmak zorunda. 'Kilit sistemi' adı verilen uygulama önümüzdeki günlerde başlayacak.
Bilgiler, bölge emniyetiyle de paylaşılacak. Altemetif Konaklama Derneği Başkanı Mehmet Ülkü, Sera Sierra cinayeti soması çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek "3 gün boyunca kadının nerede kaldığı araştırıldı. Eğer bu sistem olsaydı zaman kaybı yaşanmayacaktı" dedi.Alternatif konaklama sektörünün tüm bölgelerin kalkınmasına da hizmet edeceğini dile getiren Ülkü, "Karadeniz'de özellikle yaylalarda çok sayıda atıl durumda ikincil konut var. Bu sektör öncelikle Karadeniz'i ardından da turizm değerlerine sahip olan fakat yeterli sayıda konaklama tesisi olmayan bölgeleri kalkındırır" şeklinde konuştu.


90 MİLYARLIK KATKI

 Ülkü, sektörün yasal olarak tanınması halinde Türkiye'deki 4 milyon atıl konutun da turizme kazandınlabileceğini iddia ederek, şöyle dedi: "Bu konutlar günlüğü 180 liradan 125 gün pazarlansa ortaya 90 milyar gibi bir rakam çıkıyor. Bu ekonomiye kazandırılabilir."


SabahGeri Dön