27 / 05 / 2022

Güzelyurt tren istasyonu restore edilecek!

Güzelyurt tren istasyonu restore edilecek!

Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği, Güzelyurt girişinde bulunan ana tren istasyonunun, aslına uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesini istedi. Bu talebi gönderdiği mektupta dile getirdi. Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği, Güzelyurt girişinde bulunan Kıbrıs'taki eski ana tren istasyonunun, aslına uygun bir şekilde yeniden düzenlenerek Güzelyurt'a kazandırılmasını istedi. 


Güzelyurt Kültürel Mirası Yaşatma Derneği Asbaşkanı Berk Büyükoğlu, bu talebini. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'ne gönderdiği mektupta dile getirdi. 


Büyükoğlu, toplam beş farklı mimarı yapıdan oluşan Güzelyurt'un girişindeki Kıbrıs'taki eski ana tren istasyonunun durumunun iyi olmadığına tespit ettiklerini belirtti. Büyükoğlu, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'ne ait bu mimarı yapıların acil bir şekilde restorasyona ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. 

Berk Büyükoğlu, binanın, Güzelyurt'un tarihsel ve kültürel mirasına kazandırılması, korunması ve bölgenin gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu belirtti. 


1974 sonrasında Bakanlar Kurulu kararı ile beş binanın dördünün bazı şahısların kullanımına tahsis edildiğini, diğer binanın ise işgal altında olduğunu söyleyen Büyükoğlu, bu binaların aslına uygun bir şekilde, yerel yönetim ve ilgili sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak Güzelyurt'a kazandırılması için gerekli inceleme ve çalışmaların yapılmasını istedi. 

Halkın Sesi