15 / 08 / 2022

Hakkari'de kiralık ev sorunu!

Hakkari'de kiralık ev sorunu!

Hakkari’de bin 500 TL’ye ulaşan ev kira fiyatları, kamu personellerini zor durumda bırakıyor.Hakkari’de ev kira fiyatlarındaki artış, kamu personellerini zor durumda bırakıyor. 300 ile 400 TL olan ev kiraları askeriye, polis ve öğretmen lojmanlarının yıkılmasından sonra bin 500 TL’ye kadar çıktı. Güneydoğu Güncel Gazetesi'nde yer alan habere göre; pahalı olmasına karşın kiralık ev sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen kamu çalışanları, yıkılan kamu lojmanlarının yerine yenilerinin yapılmasını istedi. Bir polis memuru, 3 arkadaşıyla birlikte buldukları ev için kendilerinden kişi başı 750 TL talep edildiğini söylerken, bir öğretmen ise bin 500 TL’ye kiralık ev bulduğunu, birçok arkadaşlarının da pahalı olmasına rağmen ev olmadığını açıkladı.

Kamu personeli olmayan vatandaşlar da yüksek kiralar yüzünden zor günler yaşadıklarını söyleyerek yıkılan polis, askeri ve öğretmen lojmanlarının yerine yenilerinin yapılması için çağrı yaptı. Toprak evde oturanların bile 400 TL kira ödediğini söyleyen vatandaşlar, kentte her geçen gün artan kiraların önüne geçilmesi için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, resmi kurumlarca hayata geçirilecek olan lojmanların biran önce programa alınması ve inşaata başlanması sonucunda bu sıkıntıların aşılacağı düşüncesinde olduğunu söyleyerek, ”Kentimizde kiralık ev bulmak zorlaştı. Kiraya verilen evler ise birçok ailenin bütçesini aşıyor. Yetkililere çağrımız yıkılan kamu lojmanlarının yerine yenilerinin biran önce yapılmasıdır. Söz konusu lojmanların bitirilmesi halinde kira sorunu bir nebze de olsa çözülecektir” diye konuştu.