Haluk Hasanoğlu: Konut satışları ivme kazanacak!

Haluk Hasanoğlu: Konut satışları ivme kazanacak!Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, TÜİK tarafından yayınlanan Mayıs 2021 konut satış verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 


Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, TÜİK tarafından yayınlanan Mayıs 2021 konut satış verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Sektörü değerlendiren Haluk Hasanoğlu, Türkiye'de koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesi ve normalleşme sürecinin başkamasının ardından konut satışlarında yükselişin başladığına dikkat çekti. 

Haluk Hasanoğlu: Konut satışları ivme kazanacak!

Türkiye'deki konut satışları Mayıs 2021'de, 2020 Mayıs'a göre yüzde 16.2 arttı. Toplam konut satış sayısı 59 bin 166 olarak kaydedildi. Konut satışlarında İstanbul 11 bin 356 konut satış rakamı ve yüzde 19.2'lik oran ile en yüksek payın sahibi oldu. Satış rakamlarına göre; İstanbul'u 5 bin 653 konut satışı ve yüzde9,6 pay ile Ankara, 3 bin 298 konut satışı ve yüzde5,6 pay ile  İzmir  takip etti. Konut satış rakamının en az olduğu şehirler sırasıyla, 7 ev ile Ardahan, 11 ev ile Hakkari ve 26 ev ile Bayburt olarak açıklandı. 

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu'nun konut satışlarına ilişkin açıklaması şu şekilde: 

"Ülkemizde normalleşme sürecinin başlaması ve aşı çalışmaları sebebi ile geçtiğimiz yıl ile bu yılı kıyasladığımızda satış adetlerinde yükselen bir ivme görmekteyiz.

 Yabancılara satışı gerçekleşen konut adetleri 2021 yılı Mayıs ayında; bir önceki yılın aynı ayına göre %106,5 artarak bin 776 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs ayında ilk sırayı 818 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 341 konut satışı ile Antalya, 106 konut satışı ile Ankara, 80 konut satışı ile Mersin ve 75 konut satışı ile Sakarya izledi.

Haluk Hasanoğlu: Konut satışları ivme kazanacak!

TÜİK verilerine göre yabancıya konut satışındaki artış hız kesmeden devam etmektedir. Bu verilerin normalleşme süreci sonrasında hızlı bir şekilde yukarı yönde ivme kazanacağına düşünüyoruz ki verilere bakıldığında bu sürecin Mayıs ayı itibariyle de başladığını görebiliyoruz. Yabancı yatırımcının önümüzdeki altı aylık periyotta da ülkemize olan ilgisinin artarak devam edeceği kanaatindeyiz."

Haluk Hasanoğlu: 2021 yılında sektörümüz yine canlanacak!