Hamdi Sedefçi: Romanlara tapulu parasız daire verilecek!

Hamdi Sedefçi: Romanlara tapulu parasız daire verilecek! Hamdi Sedefçi: Romanlara tapulu parasız daire verilecek!

Sedefçi, Edirne Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında, Menzilahir Mahallesi'nde yaşayan Romanlar için yapılması planlanan evler için anlaşma yapıldığını ve bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imzaya sunulduğunu söyledi....Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Roman vatandaşların gecekondusunun olduğu yerde tapulu, parasız daire verileceğini söyledi.


Sedefçi, Edirne Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında, Menzilahir Mahallesi'nde yaşayan Romanlar için yapılması planlanan evler için anlaşma yapıldığını ve bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imzaya sunulduğunu söyledi.


 Romanlar için yaptırılacak konutlar konusunda bazı kişilerin mantıklı konuşmadığını belirten Sedefçi, şöyle konuştu:


"Roman kardeşlerim şunu bilsinler ki; biz asla kimseyi üzmeyiz. Biz İstanbul Belediyesinin Sulukule'de yaptığı gibi Romanları dağ başına sürmeyiz. Bizim projemiz açık. Projemizin tüm sorumluluğunu biz üstleneceğiz. Tam bin 100 tane konut, gecekondu sahibinin gecekondusunun olduğu yerde, oradan daire vermek şartıyla. Tapulu anlaşma yaptık. "


Sedefçi, konut projesi kapsamında, şu an oturduğu yerde yaşamak istemeyenlere konutunun nakdi ederinin verileceğini ifade etti.


Romanların yaşadığı alana ikişer katlı binalar yapılacağını aktaran Sedefçi, şöyle devam etti:  


"Kimsenin evini de yıkmıyoruz. 300 tanesini kiraya çıkaracağız. Evlerin kirasını da belediye karşılayacak. Daha sonra diğer 300 vatandaş kiraya çıkacak. Evleri böylece tamamlamış olacağız. Tüm Roman kardeşlerimize, Türkiye'de örneği olmayan ikişer katlı evler yapacağız. Oradaki kimseyi üzmeyeceğiz. Sosyal tesisleri, karakolu, camisi, alışveriş mekanı var. Biz yeni bir mahalle yapıyoruz. Kalkmışlar orada ahkam kesiyorlar.  TOKİ  şunu yapmış, TOKİ bunu yapmış. Öyle bir şey yok. Bütün Menzilahir Mahallesi bilsin, biz kimsenin burnunu kanatmadan bu işi çözeceğiz. Roman vatandaşlarımıza gecekondusunun olduğu yerde resmen tapulu, parasız daire vereceğiz."


Toplantı, aralık ayı gündem maddelerinin oylamaya sunulmasının ardından sona erdi.


Haberler