Hangi bankalar evin tamamına kredi veriyor?

Hangi bankalar evin tamamına kredi veriyor? Hangi bankalar evin tamamına kredi veriyor?

Konutun ekspertiz değerinin tamamına konut kredisi kullanmak için şartlar nelerdir. Hangi bankalar konutun tamamına kredi verir? Peşinatsız konut kredisi faiz oranları ne kadar?BDDK kararı gereğince bankalar konut ekspertiz değerinin maksimum yüzde 80'ine kadar kredilendirme yapabiliyor. Kalan yüzde 20'lik kısmın tüketici tarafından nakit ödenmesi gerekiyor.

Satın alınacak konutun fiyatı alıcı ve satıcı arasındaki anlaşma ile belirlense de kredilendirme aşamasında ise esas olan değer, gayrimenkul değerleme uzmanınca hazırlanan ekspertiz raporundaki değerdir. Örnek olarak alıcı-satıcı arasında 100 bin TL olarak anlaşmaya varılan evin değeri eksper tarafından 125 bin TL olarak belirlenebilir. Bu durumda banka konutun tamamını kredilendirilmiş olur. ( 125.000 x 0,80= 100.000 TL) Tüketici istediği tutarı kolaylıkla konut kredisi kullanarak sağlayabilir.

Satın alınacak konutun ekspertiz değeri alıcı satıcı arasındaki anlaşılan değerde yada altında çıkması durumunda ise konut almak isteyen tüketici kalan kısmı peşin olarak vermek ya da tutar için ihtiyaç kredisi kullanmak durumunda kalır.

Konut değerinin tamamına kadar konut kredisi kullanılamamasından dolayı bu ihtiyacı karşılamak için birçok banka yeni kampanyalar geliştirdi. Tüketicinin ipotek göstermesi durumunda bankalar evin değerinin tamamına kadar konut kredisi kullandırabiliyor. Ekspertiz değerinin kalan yüzde 20’lik bölümü için aynı şartlarda ipotekli kredi kullandıran bankalar peşinat sorununun çözülmesinde tüketiciye destek oluyor.

Konutun Değerinin Tamamına Konut Kredisi Kullandıran Bankalar

Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; Garanti Bankası yüzde 100 Mortgage ürünü, QNB Finansbank peşinatsız yüzde 100 Konut Kredisi, Akbank Peşinatsız Konut Kredisi, TEB yüzde 100 Konut Kredisi ürünleri kapsamında peşinatsız ekspertiz değerinin tamamına kadar konut kredisi kullandırıyor.

 

5 banka konut kredi faiz oranlarını düşürdü!

Üç banka konut kredi faizini indirdi!

Ekim sonuna kadar 0,98 faiz oranıyla ev alabileceğiniz 95 proje!