07 / 07 / 2022

 Hisseli arsalarda dikkat edilmesi gereken 3 nokta!

 Hisseli arsalarda dikkat edilmesi gereken 3 nokta!

Yeşil Vadi Arsa Ofisi Genel Müdürü Emin Ertuğrul, alım-satım aşamasında sorunlara yol açan hisseli arsalarla ilgili ifraz işleminin nasıl yapılacağını, şufa hakkının ne olduğunu ve izale-i şuyu davasının ne zaman gerekeceğini anlattı.Yeşil Vadi Arsa Ofisi Genel Müdürü Emin Ertuğrul, alım-satım aşamasında sorunlara yol açan hisseli arsalarla ilgili ifraz işleminin nasıl yapılacağını, şufa hakkının ne olduğunu ve izale-i şuyu davasının ne zaman gerekeceğini masaya yatırdı.

 Hisseli arsalarda dikkat edilmesi gereken 3 nokta!

“Eğer tapuda birden çok kişinin ismi yazıyorsa, arsa hisselidir” diye konuşan Yeşil Vadi Arsa Ofisi Genel Müdürü Emin Ertuğrul, bu durumda hangi hissedarın nereye sahip olduğunun bilinemeyeceğine değinerek, tapuların ifraz yani ayırma işleminin yapılması gerektiğini belirtti. İfrazın bir arazinin bölünmesi, parsellere ayrılması işlemi olduğunu belirten Ertuğrul, “Daha önce tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir arsanın parsellere bölünerek, tapu kütüğünde ayrı bir sayfaya tescil edilmesi işlemine ifraz adı verilir” dedi. Emin Ertuğrul, ifrazın nasıl yapılacağını şu şekilde anlattı: “İfraz işlemi, hissedarların müracaatı üzerine belediye tarafından yapılır. İfraz işleminin kanun ve yönetmelik hükümlerine uygunluğu belediye encümenleri veya il idare kurullarınca onaylanır.” 

 

Şufa hakkına dikkat

Hisseli arsaların sorunlarından birinin, hissenin istenilen kişiye satılamaması olduğunu değinen Emin Ertuğrul şöyle konuştu: “Hisseli arsalarda paydaşlardan biri kendi payını tamamen veya kısmen satmaya karar vermesi halinde diğer hissedarlar önalım hakkı kullanabilir. Buna şufa hakkı adı verilir. Arsa eğer hisseliyse, satılacak payın önce diğer paydaşlara teklif edilmesi gerekir.”

 

İzale-i Şuyu davası nedir, ne zaman gerekir?

Hissedarların arsanın taksimi konusunda anlaşma sağlayamaması durumunda taksimin hakim tarafından yapılması için mahkemeye başvurmak gerektiğini belirten Emin Ertuğrul, bu dava türüne “Mahkemeye başvurarak hissedarlığın satış yolu ile giderilmesi” ya da halk arasında bilinen eski Türkçe ismiyle “İzale-i şuyu davası” adı verildiğini söyledi.

 

25 ilde 141 arsa satışa çıkarıldı!