13 / 08 / 2022

Hisseli gayrimenkul satışı nasıl olur?

Hisseli gayrimenkul satışı nasıl olur?

Tapuda birden çok kişinin pay sahibi olduğu taşınmazlar, hisseli gayrimenkul olarak ifade ediliyor. Peki, Hisseli gayrimenkul satışı nasıl olur? Hisseli gayrimenkul nedir? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...Hisseli gayrimenkuş satışı, emlak tapularının tek bir kişi üzerine değil, birden çok paydaş üzerine kayıtlı olan tapular ile yapılabiliyor. Hisseli gayrimenkullerin satışı genellikle miras yoluyla geçen mal varlıklarında yapılıyor.  

Hisseli tapularda birden fazla kişinin ismi yazıyor, ancak bu tapular üzerinde kimin hangi hisseye sahip olduğu belirtilmiyor. Bu sebeple hisseli gayrimenkulün alım satımını yapılabilmesi için gayrimenkul sahibi ve alıcının anlaşması yeterli olmuyor. Tüm hissedarların izni olmadan gayrimenkul üzerinde kiraya verme, inşaat yapma gibi tasarruflar yapılamıyor. 

Hisseli tapularda hak sahibi olan kişilerin ortak bir görüşe varmaları gerekiyor. Bu sebeple gayrimenkulün satışını gerçekleştirecek hissedarların taleplerine bağlı olarak farklı satış seçenekleri bulunuyor bu yollarda şu şekilde açıklanıyor;