25 / 06 / 2022

Hüseyin Dinçel: Yabancıya konut satışında rekor geliyor!

Hüseyin Dinçel: Yabancıya konut satışında rekor geliyor!

Akyapı Kurucu Ortaklarından Hüseyin Dinçel TÜİK konut satış rakamlarını değerlendirdi. İşte Dinçel'in o değerlendirmesi...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), merakla beklenen Ağustos ayı konut satış rakamlarını bugün resmen açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, Ağustos ayında toplam 141 bin 400 adet konut satışı gerçekleştirildi.

Hüseyin Dinçel: Yabancıya konut satışında rekor geliyor!

TÜİK tarafından açıklanan rakamları değerlendiren Akyapı kurucu ortağı Hüseyin Dinçel, “141 bin 400 adetlik konut satışı ile Ağustos 2021 dönemi bu yılın en yüksek satışının yapıldığı ay oldu. Geçen yıl ağustos döneminde düşük vadeli konut kredisi kampanyası devam ediyordu. Bu yıl yüksek kredi oranlarına rağmen ulaşılan bu satış adedi, konuta ihtiyacı ortaya koyuyor. Son dönemde yükselen maliyetlerin konut fiyatlarını yükselteceği beklentisi de konut almak isteyenleri bir an önce yatırıma yönlendiriyor. Maliyet artışından etkilenmek istemeyenler elini çabuk tutuyor” dedi.

Hüseyin Dinçel: Yabancıya konut satışında rekor geliyor!

Yabancıya satışta rekor geliyor

Açıklanan rakamlara göre Ağustos ayı rakamlarında yabancıya satışta da önemli göstergeler olduğunu söyleyen Dinçel,  bu yıl yabancıya yaklaşık olarak 50 bin satışla rekor kırılması beklendiğini dile getirdi. Dinçel, sözlerine şu şekilde devam etti: “5 bin 866 adet ile yabancıya konut satışında bugüne kadarki en yüksek ikinci seviye görüldü. Ocak-Ağustos döneminde ise yüzde 47.6 artışla 30 bin 849 konut yabancıya satıldı. Yıl sonuna kadar yapılacak satışların artarak devam etmesini, böylelikle 2019 yılındaki 45 bin adetlik zirvenin geçilerek yeni bir rekorun kırılmasını bekliyoruz.”

 

2021 Ağustos'ta 141 bin 400 konut satıldı!