İl nasıl yönetilir?

İl nasıl yönetilir? İl nasıl yönetilir?

İl nasıl yönetilir, merak ediyorsanız, il yönetimi ile ilgili detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz...İl nasıl yönetilir?

İl yönetiminin sağlanabilmesi için, il genel yönetimi ve il özel idaresi olmak üzere iki türlü yönetim şekli bulunuyor. "İl nasıl yönetilir?" sorusunun yanıtı bu yönetim türlerinin kapsamında yer alıyor.


İl Yönetimi

İl genel yönetimi, merkezi yönetimin bir taşra örgütüne deniyor. İl özel yönetimi ise bir yerel yönetim birimidir. Vali, il genel yönetimini, il genel yönetimini şube başkanları ise ildeki hizmetleri yöneten kuruluşların başı olma niteliğine sahip.


İl yönetim kurulu; valinin başkanlığında, il hukuk işleri müdürü, defterdar, milli eğitim, bayındırlık, sağlık ve sosyal yardım, tarım ve veteriner müdürlerinden oluşan yönetsel ve yargı görevlileri bulunan bir kurul olarak karşımıza çıkıyor. İl söz konusu bu kurul ile yönetiliyor.


İl özel idaresi yönetimi

İl çapında belli ve sınırlı görevleri yürütmek üzere kurulan bir tüzel kişiliğe deniyor. Organları il genel meclisi, il daimi encümeni ve vali olarak karşımıza çıkıyor. İl genel meclisi ve il daimi encümeni karar, valide yürütme organı oluyor.


Örnek il yönetim yapısı


Kaynak: http://www.ibb.gov.tr/sites/teftiskurulu/yonetim/Pages/AnaSayfa.aspx

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com