İngiliz Savills, şimdi de konut sektörüne giriyor

İngiliz Savills, şimdi de konut sektörüne giriyorSavills, Ankara'da 50 milyon dolara bir alışveriş merkezini satın almaya hazırlıyor. Şirket, İzmirli bir inşaat şirketiyle İzmir-Karşıyaka'da 'de 400 konutluk proje yapacak.İngiltere'nin en büyük emlak danışmanlık ve yatırım şirketi Savills, Ankara'da 50 milyon dolara bir alışveriş merkezini satın almaya hazırlıyor. Konut sektörüne de el atan şirket, İzmirli yerel bir inşaat şirketiyle İzmir-Karşıyaka'da 'de 400 konutluk proje yapacak.  


Geçtiğimiz yıl Kuzeybatı Gayrimenkul'le iş ortaklığı yaparak Türkiye pazarına giren İngiltere'nin en büyük emlak danışmanlık ve gayrimenkul şirketi Savills, Türkiye'deki yatırımlarına hız verdi. Antalya'daki Laura Alışveriş merkezini 56 milyon euro'ya satın aldığı şeklindeki haberlerle yeniden gündeme gelen İngiltere'nin dünyaca ünlü emlak danışmanlık ve yatırım şirketi, Türkiye'de alışveriş merkezinin ardından konut sektörüne de giriyor. Şirket, ilk aşamada İzmirli yerel bir inşaat şirketiyle birlikte, ortak bir konut projesi yapacak. Kuzeybatı Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Batuhan Tarkan, apartman blokları şeklinde 400 konuttan oluşacak projenin Karşıyaka'da olacağını belirtiyor. Hedef kitlesi "B,B Plus" olacak proje için ortaklar ilk kazmayı ocak ayında vuracak. Tarkan, konut projesini 18 ayda teslim etmeyi planladıklarını söylüyor.  


Sırada İstanbul ve  Ankara  var 


Konut branşında İzmir'le açılışı yapacak Savills, bununla yetinmek niyetinde de değil. Tarkan'ın söylediğine bakılırsa bir yandan da İstanbul ve Ankara'da da konut projesi geliştirmek için arayış içindeler. İstanbul ve Ankara'da çeşitli inşaat şirketleriyle görüşme halinde olduklarını belirten Tarkan, "Sıfırdan bir proje geliştirmek yerine daha çok buradaki yerel inşaat firmalarıyla işbirliği yaparak çalışmayı düşünüyoruz. Görüştüğümüz şirketler, çok fazla bilinen, tanınan şirketler değil. Bazıları aile şirketi. Fakat bunlar, sektörde 20 yıllık geçmişi olan güvenilir, iyi işlere imza atmış şirketler," diyor. Şirket şimdiye kadar daha çok alışveriş merkezi yatırımlarıyla gündeme gelse de Tarkan, "Bize gelir getireceğini düşündüğümüz her türlü projeyle ilgileniyoruz. Türkiye'de şu an otel ve lojistik merkezi gibi yatırımları hem çok pahalı hem bunun için yer bulmak zor. Fakat özel hastane olabilir. Kira getirisi yüksek olursa çocuk yuvası dahi yapıp kiraya verebiliriz" diyor. 


"Güzel projelere talibiz" 


Alışveriş merkezinin yanı sıra konut sektörüne girmeye hazırlanan Savills, kendisine ortak da arıyor. Dergimiz aracılığıyla inşaat şirketlerine çağrıda Tarkan, "Güzel projeler ortaya çıkarmış, sağlam projelere imza atan müteahhitlerle uzun dönemli ortaklıklar kurmayı düşünüyoruz. Bunlara her türlü finansal desteği sağlayıp birlikte proje geliştirmek istiyoruz. Bu konut da alışveriş merkezi de olabilir. Eğer inşaat firmasıyla konutta işbirliği yapacaksak firmanın elinde en az 250 konutluk bir proje olması gerekiyor. Ayrıca kaba taslak da olsa projenin çizilmiş olması gerekir. İmar problemi çözülmüş, fizibilite çalışması yapılmış projelerle ilgileniyoruz," diyor.   
 


"Laura'yı henüz almadık"  


Savills Antalya'daki en popüler alışveriş merkezlerinden Laura'yı satın aldığı şeklindeki haberlerle gündeme gelmişti. Tarkan'ın söylediğine bakılırsa satın alma işlemi tam olarak sonuçlanmamış. Tarkan, "Mülk sahibiyle görüşmelerimiz hala devam ediyor. Laura'yı tam olarak satın almadık" diyor. Tarkan, satış için dile getirilen 56 milyon euro'nun gerçeği yansıtmadığını, mülk sahibiyle konuştukları fiyatın bunun çok daha altında olduğuna da  belirtiyor.  


Ankara'da alışveriş merkezi alıyor 


Savills'in alışveriş merkezi yatırımları da devam ediyor. Şirket bu kez Ankara'da 50 milyon dolara alışveriş merkezi satın almaya hazırlanıyor. Alışveriş merkezinin adını ve tam olarak nerede yer aldığını sır gibi saklayan Tarkan, "Ankara'nın gelişen bir bölgesinde. İnşaatı ve kiralamaları bitmiş durumda. İki ay içinde hizmete girecek. Ankara'daki en büyük alışveriş merkezlerinden biri" demekle yetiniyor. 20 bin m2 alana sahip alışveriş merkezi Savills tarafından yönetilecek. Tarkan, 3-4 yıl ellerinde tuttuktan sonra burayı satacaklarını belirtiyor. 2010'a kadar Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırımla 10'un üzerinde alışveriş merkezi sahibi olmayı hedefleyen şirket, 2008'de Anadolu'da 3-4 alışveriş merkezi satın alacak. "İstanbul, Ankara ve  İzmir  gibi kentlerde rekabet arttığı için Anadolu'daki şehirler önem kazanmaya başladı" diyen Tarkan, özellikle nüfusu 500 binin üzerinde olan kentlerdeki alışveriş merkezleriyle ilgilendiklerini belirtiyor.


KEZBAN GEBETAŞ/TEK BORSA