İnşaat sektörü finansman desteğini bekliyor!

İnşaat sektörü finansman desteğini bekliyor! İnşaat sektörü finansman desteğini bekliyor!

YEP kapsamında inşaat sektöründe yerel üretime ve tamamlanmaya yakın projelere finansman desteği verileceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından sektör temsilcileri atılacak adımları bekliyor...Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan  2020-2022 dönemine ilişkin Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) kapsamında inşaat sektöründe yerel üretime ve tamamlanmaya yakın projelere finansman desteği verileceğinin açıklanması sonrasında sektör temsilcileri atılacak adımları bekliyor.

YEP'te inşaat sektöründeki istihdam kayıplarının azaltılması için tamamlanmaya yakın projelere finansman desteği sunulacağı ve kullanılan malzemeler için yerel üretimin ithal ikameci politikalarla destekleneceği belirtilmişti. 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, YEP ile ilgili Anadolu Ajansı muhabirine açıklama yaptı. Yenigün, mevcut hassasiyetler dikkate alınarak hedeflerin revize edilmiş olmasının, inşaat sektörü olarak önlerini görebilmeleri açısından kıymetli olduğunu belirtti. 

Yenigün, yerel üretimin desteklenmesinin, performans odaklı ve uygun maliyetlerde ürünlerin küresel alanda rekabet gücünü artırması açısından önem taşıdığının altını çizerek, temel amaç ve ilkelerinden birinin de müteahhitlerin projelerinde yerli ürün kullanımını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Yenigün, yurt dışında üstlendikleri projelerde de Türk inşaat malzemelerinin kullanımına daima özen gösterdiklerini belirtti ve böylece ihracata da önemli katkılarda bulunduklarının altını çizdi.

Yenigün, tamamlanmaya yakın projelere finansman desteğiyle sektörde durgunluk kaynaklı istihdam kayıplarının azaltılması hedefinin memnuniyet yarattığını söyledi. Yenigün, sözlerine şu şekilde devam etti; "İnşaat sektörü, bölgesel fark gözetmeksizin yarattığı istihdamla özellikle ekonomik risklerin ve işsizliğin yükseldiği dönemlerde çok daha önemli hale gelmektedir. Dolayısıyla hükümetimizin destekleriyle yeniden işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacak duruma gelmeyi istiyoruz. Bu çerçevede kamu ile iş yapan müteahhitlerimizin projelerinde yaşanan büyük maliyet artışlarından doğan soruna çözüm olarak bir fiyat farkı düzenlemesi bekliyoruz" 

"Dışa bağımlılığın azaltılması açısından önemli"

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Celal Koloğlu da  YEP ile ilgili görüşlerini ve beklentini paylaştı. Koloğlu programın gelecek dönem projeksiyonunu ortaya koyan ve gelecek 3 yılda atılacak adımları içeren değerli bir yol haritası olduğunu ifade etti. 

Koloğlu, sktöre yapılan her yatırımın başka yatırım alanlarını tetiklediğine, kendisine bağlı harekete geçirdiği sektörlerle sanayiye öncülük ettiğine dikkat çekti. Koloğlu, şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe ileri bir noktadadır. İnşaat malzemelerinde yerli ve milli üretim paylarının artırılması dışa bağımlılığın azaltılması açısından da önemlidir. Yerli malı kullanımını artırmak ve ithalatın önüne geçmek için yerli ve milli teknoloji Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının artırılması gerekmektedir."

Koloğlu, "Öncelikle yüzde 80'in üzerinde tamamlanmış projelerin belirlenerek bir an önce ekonomiye kazandırılması gerekiyor" dedi. 

Koloğlu, fiyat farkı hesap yöntemi geliştirilmesinin ve yeni dönemde yapılacak ihalelerde kullanılmasının sektöre önemli destek vereceğini söyledi. Koloğlu, "Yapım işinin özelliklerine ve malzemelerin ağırlık oranlarına göre katsayının belirlendiği gerçekçi bir fiyat farkı sistemi, sadece yükleniciyi korumayacak, yatırımların devamını ve tamamlanmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

 

İnşaat sektörüne tamamlama finansman desteği geliyor!