İnşaatta mesleki yeterlilik belgesi için kademeli geçiş yapılmalı!

İnşaatta mesleki yeterlilik belgesi için kademeli geçiş yapılmalı! İnşaatta mesleki yeterlilik belgesi için kademeli geçiş yapılmalı!

KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atakan Kulak, 25 Mayıs'ta başlayacak mesleki yeterlilik belgesi uygulaması için sektöre zaman tanınmasını istedi. Kulak, "firmalara çalışan sayısına göre kademeli geçiş formülü getirilmeli" dedi.KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atakan Kulak, 25 Mayıs'ta başlayacak mesleki yeterlilik belgesi uygulaması için sektöre zaman tanınmasını istedi. Kulak "Sektör buna hazır değil. Hemen başlatılırsa büyük sorun yaşanacak. Onun yerine firmalara çalışan sayısına göre kademeli geçiş formülü getirilmeli" dedi. 


HÜKÜMET ESNETMEYE ÇALIŞACAKTIR

Kulak "İşçilerin eğitimleri tamamlanmadı. Uygulama hemen başladığında pek çok çalışanı şantiyeye almamak gerekecek. Bu da üretimi zora sokacak. Bunun yerine firmalara çalışan sayısına göre kademeli bir geçiş dönemi öngörülmeli. Örneğin 500 çalışanı olan firmaya ilk 100 işçi için ilk 3 ay, sonraki 100 işçi için 3 ay gibi sürelerle kademeli geçiş yapması sağlanmalı. Hükümetin de bu konu üzerinde çalıştığım duyuyoruz, 25 Mayıs tarihini esnetecektir diye düşünüyoruz" dedi.  Adana  'da kurulan Kulak İnşaat'm 70 yıllık bir geçmişi var. Hem taahhüt hem de gayrimenkul geliştiricisi olan iş yapan şirket, 2012 yılında İstanbul pazarına Büyükçekmece'deki Valle Lacus projesi ile adım attı. Kendilerine ait 100 dönüm arazi üzerinde geliştirdiklerin 44 villalık projenin satışını tamamlayan şirket, şu anda Sarıyer'de Koç Üniversitesine yakın bir arazide kat karşılığı olarak yeni bir proje geliştiriyor. 


BAVULUNU KAP GEL PROJESİ HIZLI KİRALANACAK

175 bağımsız birimden oluşan projede inşaat 2 ay önce başladı. Henüz reklamları başlamayan Panorama Suites projesinin satış ofisini görenlerin geldiğini anlatan Atakan Kulak, şimdiden satış oranının yüzde 30'u bulduğunu belirtti. 1+1,2+1,3+1 ve 4+1 konut tiplerine yer veren projede metrekare fiyatları 7500-8000 TL aralığında seyrediyor. Atakan Kulak beyaz yakalılar ve öğrencilerin düşünülerek tasarlandığı projede yatağından perdesine, koltuk takımından eşyalarına kadar herşeyin anahtar teslim olarak mülk sahibine sunulduğunu belirterek "Bavulunu kap gel projesi. Bu nedenle hızlı kiralanacak e yüksek kira rakamları olacak. 

En küçük 1+1 dairelerin 2500 liraya kiralanabileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle yatırımcının da dikkatini çekecek bir proje" dedi. 


Yeni Birlik