06 / 02 / 2023

İpotek fekki ücreti itiraz dilekçesi!

İpotek fekki ücreti itiraz dilekçesi!

Konut kredisinin borcunun tamamının ödenmesi halinde gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırılabiliyor. Peki, bu süreçte ipotek fekki ücreti ödenir mi? İşte, ipotek fekki ücreti itiraz dilekçesi!İpotek fekki ücreti itiraz dilekçesi!

Bankalardan kullanılan konut kredilerinin büyük bir bölümü alınan evin ipotek edilmesi karşılığında veriliyor. Yapılan bu işlemler doğrultusunda banka müşterileri konut kredisinin borcunun tamamını ödemesi karşılığında ancak evin ipotek bedeli ortadan kaldırıyor. 


Konut kredisinin ödenmesinden sonra ipoteğin kaldırılması için bazı işlemler gerçekleştiriliyor. İpoteğin kaldırılması için ilk olarak banka tarafından doldurulan ipotek fekkinin yazılması gerekiyor. İpotek fekki, banka tarafından ipotek edilen evin üzerindeki tedbirin kaldırılması için Tapu Müdürlüğüne yazılan yazı olarak tanımlanıyor. 


Müdürlüklerine yazılması ile ilgili olarak fek ücreti adı altında belirli bir ücret tahsil edilebiliyor. Bu ücreti ödemek istemeyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise, ilk olarak banka müşterisinin konut kredisini alırken sözleşme maddelerinde bulunan ipotek fekki borçlu tarafından ödenir ibaresinin kaldırılmasını talep etmelidir ibaresinin olup olmadığı oluyor. 


Ancak, ipotek fek yazısı ücreti yasal bir ücret olmadığı için itiraz edilebiliyor. Bu durum ipotek fek ücreti itiraz dilekçesi verilerek ortadan kalkabiliyor. İşte, ipotek fekki ücreti itiraz dilekçesi!


İpotek fekki dilekçesi!


İHTARNAME


MUHATAP: [Bankanın ismi].AŞ BAŞ HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ


KEŞİDECİ: [Krediyi kullanan kişinin Adı Soyadı] [ADRESİ]


KONU: ipotekli taşınmazlar üzerindeki ipotek şerhinin ücret alınmadan kaldırılması istemidir.


BANKANIZ [Şehir]/[Şube] ŞUBESİ ................. NUMARALI MÜŞTERİSİYİM.ŞUBENİZE KONUT KREDİSİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP .......................... NOLU SÖZLEŞME İLE KREDİ ALDIM.AYRICA BU KREDİNİN TEMİNATINI TEŞKİL ETMEK ÜZERE ADIMA KAYITLI [............ İLİ 4.BÖLGE 16, I, IV PAFTA, 60 ADA, 2 PARSELDE] (burada siz kendi tapunuzdaki bilgileri gireceksiniz) KAYITLI TAŞINMAZ ÜZERİNDE BANKANIZ LEHİNE İPOTEK TESİS EDİLMİŞTİR.


KULLANDIĞIM KREDİNİN TAKSİTLERİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENMİŞ EN KÜÇÜK BİR GECİKME DAHİ OLMAMIŞTIR.BU HUSUS KAYITLARINIZ İNCELENDİĞİNDE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKACAKTIR.


GÜVENİLİR VE DÜRÜST BİR MÜŞTERİNİZ OLARAK KREDİ TAKSİTLERİMİ BİTİRDİKTEN SONRA İPOTEK TESİS EDİLEN TAŞINMAZIMIZIN ÜZERİNDEKİ BANKANIZ LEHİNE İPOTEKLİDİR KAYDININ KALDIRILMASI İÇİN KREDİ KULLANDIĞIM ........... ŞUBESİNE BAŞVURDUM.


ŞUBENİZDEN ALDIĞIM YANIT TAPU KAYDINDAKİ ŞERHİN KALDIRILMASI İÇİN AVUKATLARINIZIN YETKİLİ OLDUĞU VE .....TL ÖDEMEM GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE OLDU.


KREDİLİ MÜŞTERİNİZ OLARAK SORUMLULUĞUMU EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA TAŞINMAZLARIMIN ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEMEM EN DOĞAL HAKKIMDIR.


KALDI Kİ, GEREK TAPU DAİRELERİ, GEREKSE HUKUKÇULARDAN ALDIĞIM BİLGİ VE TÜM MEVZUATA GÖRE İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN BANKANIZ VEKİLLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEK ZORUNLULUĞU ALTINDA DEĞİLİM, ZİRA İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ TARAFINIZIN YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR İŞLEMKEN BU ŞEKİLDE MÜŞTERİLERİNİZİ MAĞDUR ETMENİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIDIR.


SONUÇ VE İSTEM


GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBE NEZDİNDE DOSYAMDA MEVCUT, TEMNİNAT OLARAK VERİLEN TAŞINMAZIM ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHİNİN İŞ BU İHTARNAME TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILMASINI AKSİ TAKDİRDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIMI İHTAREN BİLİDİRİRİM.


[İsim Soyisim]


Konut kredisi ipotek fek ücreti!


Öznur YASLI/Emlakkulisi.com
Geri Dön