Iraklılar Türkiye'nin desteğinden memnun!

Iraklılar Türkiye'nin desteğinden memnun! Iraklılar Türkiye'nin desteğinden memnun!

Irak meclisindeki Şii Ulusal Koalisyonu milletvekili Ali Bedri, Türkiye'nin Irak'a yapacağı imar desteğinden memnun olduklarını söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Kuveyt'te gerçekleştirilen Irak'ın yeniden imarına ilişkin Iraklı siyasetçiler "konferansa Türkiye'nin damga vurduğu" yorumunu yaptı.

Irak meclisindeki Şii Ulusal Koalisyonu milletvekili Ali Bedri, konuyla ilgili Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Kuveyt'te düzenlenen Irak'ın yeniden imarı konulu konferansta en büyük desteği Türkiye'nin verdiğini ifade etti. Bedri, "Amaç, sosyal yapısı parçalanmak istenen çetin bir savaştan çıkan Irak'ı desteklemek." dedi.

Terörün Irak'tan sonra Türkiye'yi hedef almak istediğine dikkati çeken Bedri, şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye'nin Kuveyt'teki konferansta büyük rolü vardı güçlü bir iz bıraktı. Türkiye ve Irak arasında tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesini istiyoruz. Türkiye'nin Irak'a bu desteği, iki ülke arasındaki diplomatik, ekonomik ve diğer tüm alanlardaki iş birliği ve dayanışmayı güçlendirecek. Türkiye'nin konferanstaki adımı başarılıydı." 

Iraklı milletvekili Abdulhadi Sadavi de konuyla ilgili açıklama yaptı. Sadavi, "Kuveyt'teki konferansta Türkiye'nin Irak'a sunduğu destek memnuniyet verici ve bu komşuluk ilişkisine dayanıyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt konferansta Türkiye'nin Irak'ın yeniden imarı için 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıklamıştı.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetmişti, "Biz Irak'a 2004'ten bu yana 500 milyon dolar civarında insani ve kalkınma yardımı yaptık. Yani yarım milyar dolar civarında. Ayrıca TİKA'mızın gerçekleştirdiği projeler var. Firmalarımızın üstlendiği proje miktarı ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar civarında. Bundan sonraki süreçte özellikle firmalarımızın üstleneceği yatırımlar için 5 milyar dolar, bunun içinde tabii oraya gidecek ihracat da var, 5 milyar dolar bir kredi vaadinde bulunduk. Aynı şekilde 50 milyon dolarlık insani ve kalkınma yardımları için ve bu insani ve kalkınma yardımı içeren projeler için bir hibe, yani kredi taahhüdünde bulunduk."

pus