10 / 08 / 2022

İranlı konut yatırımcılarının yeni gözdesi İzmir!

İranlı konut yatırımcılarının yeni gözdesi İzmir!

İzmir'de, koronavirüs salgını sürecinde yavaşlayan yabancılara konut satışı, İranlı yatırımcılarla yeniden yükseldi. Konut yatırımcılarının en fazla İran'dan geldiğini kaydeden gayrimenkul uzmanları, İranlıların Türk vatandaşı olup, İzmir'de yaşamak istediğini belirtti. Dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sürecinde, İzmir'de yavaşlayan yabancılara konut satışı, özellikle İranlı yatırımcılarla yeniden yükseliyor. 

İran'dan gelerek, Türkiye'de yaşamını sürdürmek isteyenler, çoğunlukla İzmir'den konut satın alıyor. Sputnik News'te yer alan habere göre; son dönemde İranlı yatırımcıların İzmir'i tercih ettiğini belirten gayrimenkul danışmanı Vahid Raghebi, yakınlığı ve güvenli şehir olmasının bunda etkili olduğunu vurguladı. İzmir'de 8 yıldır yaşadığını söyleyen Raghebi, İran'da yedek parça sektöründe çalışırken, şehre yerleştiğini dile getirerek, "İzmir'i beğendim. Daha sonra emlak işine başladım. İranlı ya da Arap müşteri kendi dilinde birini bulamadığı için burada konut ararken zorluk çekiyordu. Bu ihtiyacı fark ettim. Müşteri güvenerek alışverişini yapıyor" şeklinde konuştu. 

'Kültür yakınlığı nedeniyle gelmek istiyorlar'

Koronavirüs salgını sebebiyle satışların azaldığını fakat son dönemde sağlanan kredi kolaylığıyla sektörde hareketlenme yaşandığına dikkat çeken Vahid Raghebi, sınır kapalı olduğu için yeni müşterilerin İran'dan gelemediğini ama mevcut yatırımcılarla ilişkilerin devam ettiğini belirtti. Raghebi, "Pandemiden önce gelenlere satışlar devam ediyor. İran'dan gelip Türk vatandaşı olmak isteyen çok sayıda müşterimiz var. İzmir'i İranlılar çok tanımıyordu. Biz İzmir'in tanıtımını yaptık. Güzel bir ilgi gördü. İran, Irak, Afganistan'ın ardından Avrupa ülkeleri İzmir'e ilgi gösteriyor. Daha çok Mavişehir, Karşıyaka ve Narlıdere tarafını tercih ediyorlar. Daha güvenli olması nedeniyle sitelerden konut alıyorlar. Talepler Alaçatı, Çeşme ve Urla'da da arttı. İran'ın gayrimenkul fiyatları buraya göre çok yüksek. İzmir'in kültür yakınlığı nedeniyle İranlılar İzmir'e gelmek istiyor. Daha yakın ve ulaşım kolay. Geldiklerinde burada yatırım da yapıyor. Çünkü buraya gelenler parası olanlar. Bir süre burada yaşadıktan sonra yatırım da yapıyorlar" açıklamasında bulundu.

'Türk vatandaşı olmaya karar verdim'

İzmir'i denizi ve güzel şehir olması dolayısıyla tercih ettiğine vurgu yapan 35 yaşındaki mimar Mohamad Reza Shahmivi, 7 ay önce Türk vatandaşı olmaya karar verdiğini kaydetti. İzmir'in güvenli şehir olduğunu ifade eden Shahmivi, "Tatil için İzmir'e geliyordum. Buradan daire alan arkadaşlarım vardı. 9 yaşındaki kızımın burada yaşamasını istedim, konut sahibi oldum" dedi. 

Türk vatandaşı olunca İzmir'e de yatırım yapabilmenin daha kolay olduğunu belirten Mohamad Reza Shahmivi, şöyle konuştu:

"Türk vatandaşlığına geçip yatırım yapmayı istedim. Kültür olarak da burası İran'a yakın. Tahran'a göre İzmir'de konut fiyatları çok düşük. İkinci konutumu 1 milyon 190 bin TL'ye konut aldım. İlkini ise bir süre önce 780 bin TL'ye almıştım. Son aldığımın yapımı sürüyor. 2021'in sonunda teslim alacağım. İzmir'de yaşayacağım. Evimi site içinden aldım. Sitenin sosyal alanları hoşuma gitti.  İzmir  ile İran'ın kültür anlamında yakın olduğunu düşünüyorum. Kızım burada daha serbest büyüyecek. Burada yatırım yapmak ambargo olmadığı için kolay oluyor. 6-7 ay önce vatandaş olmaya karar verdim. İşlemler birkaç ay daha sürecek."

Yabancıya konut satışında İranlılar zirvede!