Isı Pay Ölçer sistemi 600 TL tasarruf sağlıyor!

Isı Pay Ölçer sistemi 600 TL tasarruf sağlıyor! Isı Pay Ölçer sistemi 600 TL tasarruf sağlıyor!

Alman enerji verimliliği ve ısı tasarrufu devi ista kış aylarında yüksek ısınma faturalarından mağdur olmamanız için uyarıyor; kış gelmeden önleminizi alın, dairenizi Isı Pay Ölçerlerle donatın ve ısınma masraflarınızı azaltın.Alman enerji verimliliği ve ısı tasarrufu devi ista kış aylarında yüksek ısınma faturalarından mağdur olmamanız için uyarıyor; kış gelmeden önleminizi alın, dairenizi Isı Pay Ölçerlerle donatın ve ısınma masraflarınızı azaltın. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporuna göre yılda yaklaşık 600 TL tasarruf edilmesini sağlayan Isı Pay Ölçer sistemi ile hem bütçenizi koruyun hem de çevre korunmasına katkı sağlayın. 


Ekim ayının gelmesiyle sonbahara adım attık. Havalar henüz sıcak seyretse de kış kısa sürede kapımızı çalacak. Kışın ısınma faturaları sebebiyle bütçe giderlerimiz artacak. Alman enerji verimliliği ve ısınma tasarrufu devi ista, kış gelip de soğuklar bastırmadan gerekli önlemlerin alınması ve dairelerin enerji tasarrufu sağlayan Isı Pay Ölçerlerle donatılması konusunda tüketicileri uyarıyor. 


İsta Türkiye Satış Direktörü Mustafa Bekir Akdoğan; faturalarınızı bütçenize uygun hale getirecek Isı Pay Ölçer sistemini şöyle özetliyor; 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği Kanunu ve ilgili yönetmelik gereği Avrupa’da olduğu gibi her radyatöre takılan Isı Pay Ölçer ya da her dairenin girişine takılan Isı Sayaçları ile tüketilen enerji miktarı ölçülebiliyor. Kurulumu oldukça basit olan bu sistemlerde, daire içerisinde herhangi bir tadilat yapılmadan Isı Pay Ölçer cihazları binadaki tüm radyatörlere monte ediliyor. Kalorifer sistemine herhangi bir müdahale ise gerekmiyor. Isı Pay Ölçer cihazları yanıltıcı sonuçlara karşı yüksek bir emniyete sahipler. Radyatör sıcaklığına ve çalışma süresine bağlı olarak her radyatörün ısı tüketimi için relatif değerler sunuyorlar. Tüketim verilerinin okunması ve paylaşım işlemi ise uzaktan, daire sakinlerini rahatsız etmeden, hızlı ve güvenilir şekilde yapılıyor. Tamamen otomatik olarak gerçekleşen okuma sistemi sonrasında, yasaların öngördüğü şekilde ısı ve su kullanımına bağlı olarak her dairenin ayrı ayrı hazırlanan ayrıntılı ısı ve su gider bildirimleri yönetimlere teslim ediliyor.


Sistem sayesinde kendi kullandığı kadar ısı ve su bedeli ödeyeceğini bilen daire sakini bireysel ayarlamalar sayesinde, yüzde 15 ile yüzde 45 arasında yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Isı Ölçümü ve Gider Paylaşım Sistemine geçen 11.000 dairenin tüketim verilerini inceledi ve sonucu yayınladı. Yayınlanan raporda bir daire, Isı Pay Ölçer sistemi sayesinde yaklaşık olarak yılda 600 TL tasarruf ediyor. Doğalgaz tüketimi bina bazında yüzde 27,5 düşüyor ve sistemin uygulandığı binalarda 240 milyon TL doğalgaz tasarrufu elde ediliyor.


1902 yılında kurulan Alman enerji verimliliği ve ısı tasarrufu devi ista 113 yıldır dünyanın 26 ülkesinde, 5000 çalışanı ve ileri teknoloji ürünleriyle faaliyet gösteriyor. Sayaç üretiminden, teslimatına, montajdan, satış sonrası destek ve paylaştırmaya kadar kapsamlı bir hizmet sunan ista, merkezi sistemle ısıtılan binalara mekanik tesisata uygun ölçüm cihazları takarak her dairenin veya bağımsız birimin kendi kullandığı kadar ısı ve su bedeli ödemesine imkân veriyor. ista, enerji tasarrufunun yanı sıra, daha adil paylaşım, daha verimli enerji ve daha temiz çevre için tüketiciye katma değerli bir fayda sağlıyor.