İşletmelere koronavirüs nedeniyle finansal raporlama kolaylığı getirildi!

İşletmelere koronavirüs nedeniyle finansal raporlama kolaylığı getirildi!Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadele kapsamında işletmelere tanınan kira ödemelerindeki bazı imtiyazların, finansal raporlama standartlarına uygun olarak tablolara yansıtılabilmesi için kolaylık sağlandı.


Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadele kapsamında işletmelere tanınan kira ödemelerindeki bazı imtiyazların, finansal raporlama standartlarına uygun şekilde tablolara yansıtılabilmesi için kolaylık sağlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunun konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Yapılan bu düzenlemeyle, Kovid-19 nedeniyle tanınan imtiyazların, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS)-16 Kiralamalar Standartları’na uygun olarak finansal tablolara yansıtılması konusunda belirli muafiyetler getirilerek, kiracıların kira imtiyazlarını muhasebeleştirirken karşılaştıkları zorlukların azaltılması hedeflendi.

Bu kapsamda, Türkiye'de bağımsız denetime tabi olan yaklaşık olarak 10 bin işletmeden münferit ve konsolide finansal tablolarını TFRS'ye uygun olarak hazırlamak zorunda olanlar ile isteğe bağlı olarak TFRS’leri uygulayanlar (kiracılar), düzenlemeyle getirilen kolaylaştırıcı uygulamaya göre kiralama işlemlerini finansal tablolarına yansıtacak.

Söz konusu değişiklikler kiracılar tarafından, 1 Haziran tarihi veya sonrasında başlayan yıllık hesap dönemlerinde uygulanacak.

- Fesih sebebi olmaktan çıkarılmıştı

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında vergi ve diğer çeşitli ödemelerin yanı sıra kira ödemelerinde de işletmelere bazı imtiyazlar tanınmıştı. Bu kapsamda, 1 Mart-30 Haziran 2020 tarihinde iş yeri kira bedellerinin ödenememesi fesih sebebi olmaktan çıkarılmış, otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri altı ay süreyle de ertelenmişti.

Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan iş yerleri için kamu idareleri tarafından kira bedeli tahakkuk ettirilmemesi kararlaştırılmış, teknoparklardaki kuluçka şirketlerinden ve ticari işletmelerden iki ay süreyle kira alınmaması için de karar verilmişti.
 

Detaylar için tıklayın

 

Kemal Baştürk: AVM mağazalarımıza kira desteklerini veriyoruz!