Isparta'da hangi yatırımlar yapılacak?

Isparta'da hangi yatırımlar yapılacak?Belediye önü yer altı 3 katlı otopark ile Halı Sarayı altındaki otoparkı tamamlayarak hizmete sunan Isparta Belediyesi, Çelebiler Mahallesi yer altı 4 katlı otopark yapımında da son katın kalıp çakımlarını sürdürüyor.Isparta Belediyesi tarafından şehirdeki otopark hamleleri devam ediyor. Belediye önü yer altı 3 katlı otopark ile Halı Sarayı altındaki otoparkı tamamlayarak hizmete sunan Isparta Belediyesi, Çelebiler Mahallesi yer altı 4 katlı otopark yapımında da son katın kalıp çakımlarını sürdürüyor.


Bunun yanı sıra ihale aşamasına getirilen Pirimehmet Mahallesi 113 Cadde arkasındaki yer altı 2, yer üstü 5 olmak üzere toplam 10 bin 850 metrekarelik 7 katlı otopark yapımı da bahar ayında başlayacak. Yine Valilik arkasında yer alan ve Anıtlar Kurulu ile diğer kurumlardan izni alınan yer altı 2 katlı toplamda 8 bin 200 metrekarelik otoparkın da yenileme ve restoyasyon çalışmaları başlıyor.


Tüm bu çalışmaları bir yıl içinde tamamlamayı hedefleyen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, bu yatırımlara ayrıca Davraz Mahallesi Kapalı Pazaryeri’nin rüzgar, güneş ve yağmurdan korunması amacıyla ara saçak projesi ile Çayboyu üzerinde bulunan 8 adet köprünün yeniden yapım çalışmalarını da ekledi. Tüm bu çalışmaların maliyeti ise 20 milyon lirayı bulurken, yatırımların büyük bölümü belediyenin öz kaynaklarıyla gerçekleştirilecek.


Tüm bu yatırımların yanı sıra şu anda Çünür’e yapılacak olan yeni otogar projesinin arsa alım ve istimlak çalışmaları da devam ediyor. Bu çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte burada da inşaat çalışmaları başlayacak.


Çelebiler Mahallesi’nde bulunan Özel İdare eski binası arkasındaki yer altı 4 katlı otoparkın yapım çalışmalarını yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgiler alan Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:


“Otopark konusunda kararlı bir şekilde yürümeye çalışıyoruz. Kış şartlarımız ağır olmasına rağmen Çelebiler Otoparkımızın yapım çalışmaları son hızıyla devam ediyor. İnşallah bu otoparkımızı Nisan ayında bitirmeyi hedefliyoruz.


Yine Valilik arkasında bulunan otoparkımızın da yenileme çalışmalarına başlıyoruz. Anıtlar kurulu ve diğer ilgili yerlerden tüm işlemlerini tamamladık. Bu otoparkımız içerisinde yer alan işletmeler kaldırılıyor ve bu ay içerisinde bu otoparkımızın yenilenmesi için ihalesi yapılıyor. Burayı yenileyip, restore edip, 250-275 araçlık modern bir otopark haline getireceğiz.


Yine Davraz Mahallesi Kapalı Pazar Yerimiz için çelik konstrüksiyonla çalışmalarımız var. Orada rüzgâr, güneş, yağmurdan korunması amacıyla saçak projemiz vardı. Bunun yapımı ile ilgili olarak da ihale aşamasına gelindi.


Pirimehmet Mahallesi 113 Cadde’mizin hemen arkasında yer alan otopark alanımız var. Burada da 275 araçlık bir otopark yapımına başlıyoruz. İhale aşamasına geçtik, bu hafta bu da devreye giriyor.


Yine Çayboyu üzerinde bulunan 8 adet köprümüz var. Bu köprülerimiz yeniden inşa edilecek. Trafik kazalarının olmaması açısından görüş açısı olan, tarihi bir görünüme sahip köprüler inşa ediyoruz. Korkulukları, düzenlemeler, aydınlatması ve trafik kazalarının önlenmesinin ön planda tutulduğu, kalıcı, tarihi eser görünümlü yapılmak üzere kısmi olarak başlamış olan köprüler zincirinin kalan kısımlarının ihalesi de bu ayın içerisinde yapılıyor.


Bu yatırımların toplam maliyeti ise 20 milyon lira civarında olacak. Bu yatırımın hemen tamamına yakınını belediyemiz kendi imkanlarıyla süratle yapma programına girmiştir. Buna bahar seferi de diyebiliriz. Bu çalışmaları bir yıllık süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Yine bu yatırımların yanı sıra sürpriz daha büyük projelerimizin hayata geçirilmesi amacıyla da çalışmalarımız devam ediyor. Bunlardan birisi alım ve istimlak işleri bitmek üzere olan Çünür’deki büyük otogar projesi ile diğer yatırımlarımız geliyor. Bu yatımları da bahsettiğim diğer yatırımların ardından başlamış olacağız.  Bu yatırımları Isparta’mıza en kısa zamanda kazandırmak istiyoruz. Bu kazançlar sağlandığında yeni büyük parklar yapılacak, yeni çalışmalar gerçekleştirilecek. Bunlarla birlikte Isparta yaşama ferahlığında, yaşama huzuru bakımından daha iyi bir noktaya gelecektir. Yaşanabilir şehirlerarasında birinci olacağımızı defalarca söylemiştim. Bunun gerçekleşmesinden dolayı mutluyum ve halkımıza bunun hayırlı olması temennisinde bulunuyorum”Isparta Belediyesi