İsrail, Ağvar'da Filistinlilerin evlerini yıktı!

İsrail, Ağvar'da Filistinlilerin evlerini yıktı! İsrail, Ağvar'da Filistinlilerin evlerini yıktı!

İsrail güçleri, işgal altında bulunan Batı Şeria'nın Kuzey Ağvar bölgesindeki Filistinlilere ait evleri ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İsrail güçleri, işgal altında bulunan Batı Şeria'nın Ağvar bölgesindeki el-Hadidiye köyündeki Filistinlilere ait evleri ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı. 

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Filistinlilere ait bazı ev ile koyun besiciliğinin yapıldığı ağılları yıktı. Ağvar Yerleşim Projeleri Sorumlusu Mutez Beşşarat, İsrail'in bölgede bulunan Filistinlileri toprakları ele geçirmeyi amaçladığını açıkladı.

Batı Şeria'nın yüzde 30'unu oluşturan ve doğal zenginlikleriyle öne çıkan Ağvar'da Filistinlilere yönelik ihlallerin bulunduğu iddia edildi. 

Filistin ve İsrail yönetiminin 1995 yılında imzaladığı "İkinci Oslo Anlaşması" kapsamında Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik B bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan C bölgesinin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

pus