İsrail Doğu Kudüs'teki evleri yıkıyor! 

İsrail Doğu Kudüs'teki evleri yıkıyor!  İsrail Doğu Kudüs'teki evleri yıkıyor! 

İsrail Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evleri güvenlik tehlikesi oluşturduğu gerekçesiyle yıkıyor. 

İsrail güçleri, Doğu Kudüs'te Ayrım Duvarı'nın devamı olan tel bariyerlere yakın olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait bazı evleri yıkmaya başladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Doğu Kudüs'ün Sur Bahir bölgesindeki Vadi El-Humus Mahallesine gelen çok sayıda İsrail askeri ve polisi, sabah erken saatlerden itibaren iş makineleri eşliğinde yıkıma başladı. Filistinlilere ait evler zorla boşaltıldı.

İsrail ile tepkili mahalle sakinleri arasında tartışma sürerken, İsarail iki katlı bir bina yıktı. Ayrıca, bölgedeki bazı evlerin yıkımına yönelik hazırlıklar devam ederken, çok sayıda İsrail askerinin de bölgede inşa halindeki çok katlı bir apartmanı yıkmak için söz konusu yerleşime patlayıcı madde yerleştirdiği görüldü. 

İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen ay Sur Bahir'deki söz konusu binaların Ayrım Duvarı'nın devamı oluşturan tel bariyerlere yakınlığı nedeniyle "güvenlik tehlikesi oluşturduğunu" iddia ederek yıkımına karar vermiş ve mülk sahiplerine 18 Haziran'a kadar binalarını yıkmaları için süre tanımıştı. Ancak, Filistinliler, bazıları inşa halinde olan 10 binanın yıkımının durdurulması için Yüksek Mahkemeye başvurmuş ancak mahkeme dün bu başvuruyu reddetmişti.