İstanbul depreme hazır mı?

İstanbul depreme hazır mı? İstanbul depreme hazır mı?

Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin ardından İstanbul’da deprem beklendiği açıklandı. Bu kapsamda Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal İstanbul ile ilgili açıklama yaptı.Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin ardından İstanbul’da büyük bir deprem beklenmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Megaşehir ile ilgili merak edilenleri Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, açıkladı.

Depremler çoğaldıkça, İstanbulluların tedirginliği de artıyor!

Milli Gazete’de yer alan habere göre; ülke genelinde son dönemde yaşanan 6.8'lik Elazığ depreminde 39 vatandaşımız vefat etti,1607 kişi ise yaralandı. Şüphesiz en tehlikeli şehirlerden biri de milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan İstanbul.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal İstanbul depremi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

-İstanbul'da yerleşim yerlerinin altında aktif fay hattı var mı?

Uzman Pampal;"İstanbulda direk yerleşim yerlerinin altından geçen aktif fay hattı bulunmamaktadır. İstanbul'u asıl tehdit eden fay Kumburgaz açıklarındaki, 3' ayrılan Kuzey Anadolu Fay Hattı'dır.”dedi.

-İstanbul'da olası depremde en tehlikeli bölgeler neresi?

Uzman Pampal,"Asıl tehlike arz eden bölgeler Kemerburgaz açıklarındaki tehlikeli faya yakın olan Avrupa Yakası sahil kesimidir. Avcılar,Büyükçekmece,Küçükçekmece,Silivri,Beylikdüzü bölgeleri yakın olması hasabiyle en çok etkilenecek bölgeler olarak gözleniyor.Olası depremde bu bölge etkilenmekle beraber sadece bu bölgeyi değil tabi ki İstanbul genelini de etkileyecek." şeklinde konuştu.

İstanbul depreme hazır değil

İstanbul'da 2000’den önce yapılmış olan, 2 milyon konutun risk altında olduğu tahmin ediliyor. 2011’de yaşanan ve  601 kişinin hayatını kaybettiği, Van depremi sonrası kamuoyunun aklına yine deprem gerçeği gelmiş, yetkililer aracılığıyla ülke genelinde kentsel dönüşüm adı altında inşaat başlatıldı.

Gelinen noktada asıl yıkılması gereken binaların çoğu müteahhitler tarafından yeterli kar bırakılmadığı gerekçesiyle yapılmazken yaşanan durum beklenen büyük deprem öncesi vatandaşları korkutuyor.

Ekrem İmamoğlu: Japonya ile deprem konusunda iş birliği yapıyoruz!

Deprem riskini azaltabilir, nitelikli binalar üretebiliriz!

Türkiye’de bir ilk! Depremin etkisini yüzde 80 azaltacak sistem!