09 / 08 / 2022

İstanbul'da üniversite okuyacak gençlere kötü haber: Yurt fiyatlarına gelen zamlar dudak uçuklattı daha da zamlanacak

İstanbul'da üniversite okuyacak gençlere kötü haber: Yurt fiyatlarına gelen zamlar dudak uçuklattı daha da zamlanacak

İstanbul'da yurt fiyatları 2 yıllık pandemi döneminin sona ermesinin ardından adeta uçuşa geçti. Geçen yıl en düşük 9 bin TL olan yurt fiyatları bu sene 13 bin lirayı görecek. Maksimum fiyatın ise 100 bin lirayı bulacağı tahmin ediliyor.yurtlarfiyatlar.com’un Kurucusu Tuğrul Arslan 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok zor zamanlar geçirdiğini ve hatta sektörde kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak adına 2022-2023 sezon fiyatlarını özellikle açıklamadıklarını, Nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 zamlı olduğunu söyledi.

Yurtların maliyet artışı nedeniyle bazı hizmetlerinde kısıtlamaya gidebileceklerini söyleyen Tuğrul Arslan “bazı yurtlar bu uygulamaya başvurmuyor ama geneli bir takım hizmetlerde kısıtlamaya gidebilir. Örnek vermek gerekirse; ortak alandaki su sebilleri, tuvalet kağıdı, selpak, açık büfe kahvaltı yerine standart normal kahvaltı, akşam yemeği veren yurtlar akşam yemeklerini iptal edebilir, nevresim yıkama imkanı vardı ancak orada da kuru temizleme maliyetleri arttığı için iptal olabilir ve son olarak servis sayılarında azalma ve belli servislerin kaldırılması gibi opsiyonlar gündemde” açıklamalarında bulundu.

İstanbul'da bazı semtlerdeki yurt fiyatları ise şöyle;

Zeytinburnu; yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL

Bakırköy; yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 72 bin TL

Beşiktaş; yıllık en düşük fiyat 28 bin TL, en yüksek fiyat 135 bin TL

Beyoğlu; yıllık en düşük fiyat 30 bin TL, en yüksek fiyat 91 bin TL

Kadıköy; yıllık en düşük fiyat 29 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL

Avcılar; yıllık en düşük fiyat 20 bin TL, en yüksek fiyat 77 bin TL

Küçükçekmece; yıllık en düşük fiyat 26 bin TL, en yüksek fiyat 80 bin TL

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.