İstanbul'daki metro ağı 400 kilometreyi aşacak!

İstanbul'daki metro ağı 400 kilometreyi aşacak! İstanbul'daki metro ağı 400 kilometreyi aşacak!

İstanbul’da metro ağı oluşturmaya başladıklarını, merkezi hükümetin de kendilerine destek verdiğini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Metro ağı, 2019’a vardığımızda 400 kilometreyi aşacak" dedi
Çin Halk Cumhuriyeti Zhejiang Eyaleti Valisi Zhao Yide, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.


Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) binasında gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, Çin Heyetini İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, İBB’nin Şangay ile Guanjou şehirleriyle kardeş belediye olduğunu hatırlattı.


Heyete İstanbul ve İBB’nin yatırımları hakkında heyete bilgiler veren Kadir Topbaş, son yıllarda sürekli gelişen Türkiye ve Çin arasındaki işbirliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinden sonra daha da arttığını söyledi.


Şehir yönetimlerinin daha iyi ilişkiler kurmasının ülkeler arası ilişkileri de geliştirdiğini ve kentlerin uluslararası ölçekte sorumluluklar taşıdığını vurgulayan Topbaş, İstanbul’da da Çin’deki gibi ciddi metro yatırımlarının devam ettiğini kaydetti.


Belediye kaynaklarıyla İstanbul’da metro ağı oluşturmaya başladıklarını, merkezi hükümetin de yeni hatların inşaatına başlayarak kendilerine destek verdiğini anlatan Topbaş, “Göreve geldiğimde 41 kilometre olan metro ağı, 2019’a vardığımızda 400 kilometreyi aşacak. Bu hatlardan birinin 350 civarındaki metro vagonlarını Çin ve Türk firmalar ortaklaşa Türkiye’de üretecek. Bu teknolojilerin Türkiye’ye ve İstanbul’a gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Çin’deki metrobüs hatlarındaki yoğun faaliyetlerinizi de yakından takip ediyoruz. Biz de İstanbul’da çok kısa zamanda 52 kilometrelik metrobüs hattı yaptık. Halen yoğun talep görüyor” diye konuştu.


“İstanbul’un bir finans, kongre, fuar ve turizm merkezi olması için önemli adımlar atıyoruz” diyen Topbaş, İstanbul’un doğu ile batı arasında çok önemli bir aktarma merkezi olma yolunda olduğunu belirtti. Topbaş, Uzakdoğu ülkelerinin Avrupa’ya giderken yapımı devam eden 3. Havalimanının tamamlanmasının ardından gidiş dönüş toplam 4 saat daha kısa uçma imkanına kavuşacaklarını da sözlerine ekledi. 


İstanbul’a ilk kez geldiğini belirten Çin Hak Cumhuriyeti Zhejiang Eyaleti Valisi ve Hangzhou Belediyesi Genel Sekreteri Zhao Yide de “Antalya’ya gitmeden önce İstanbul’daki yatırım ve projelerden ders almamız gereken noktalar vardır diye şehrinize uğradık” dedi.


Yide, “İstanbul’un gerçekten çok büyük bir ismi var, bir marka şehir. İstanbul’a geldiğimizde Avrupa’daki birçok şehirden daha fazla gelişmiş olduğunu gördük. Elayeti olarak sizlerle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaktan memnuniyet duyacağız” diye konuştu.
İBB