İstanbul’dan göç edenler Ege Bölgesi’ne yerleşiyor!

İstanbul’dan göç edenler Ege Bölgesi’ne yerleşiyor! İstanbul’dan göç edenler Ege Bölgesi’ne yerleşiyor!

İstanbul’dan göç edenlerin sayısında son dönemde artış gösterdi. En çok tercih edilen bölgelerin başında ise Ege geliyor. İstanbulluların göç ettiği lokasyonların arasında Marmaris, Bodrum ve İzmir Karaburun ilk sıralarda bulunuyor.


RE/MAX Türkiye’nin güncel verilerden hazırladığı çalışmaya göre geçtiğimiz 3 yılda İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne göç edenlerin sayısı artış gösterdi. Ege Bölgesi’nde en çok tercih edilen lokasyonların başında ise Marmaris, Bodrum ve  İzmir  Karaburun geliyor.

İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne göç edenler genellikle önce kiralama yapıp bölgeyi tanıdıktan sonra satın alıyorlar. Genelde merkeze yakın köylerde müstakil, bahçeli evler tercih ediliyor. RE/MAX Türkiye verilerine göre bu bölgelere en çok 45-50 yaş grubu arasındaki kişiler taşınıyor.

Marmaris, yoğun göç alan bölgeler arasında yer alıyor

İstanbulluların en çok tercih ettiği lokasyonların başında Marmaris geliyor. Marmaris’in köylerine yoğun göç süreci başladı. Marmaris’te köylerde yaşamak isteyenler genellikle arsa alıp kendi evlerini inşa ediyorlar. Marmaris Merkez’de ise göç edenlerin ilk tercihi bahçeli villalar oluyor. RE/MAX Türkiye verilerine göre, Marmaris emlak piyasası geniş fiyat aralığıyla dikkat çekiyor. Son dönemde bu hareketin de etkisiyle emlak piyasasında yaşanan hareketlenme konut fiyatlarına da yansıdı. Verilere göre fiyatlar son dönemde yıllık ortalama yüzde 30-35 bandında arttı. Marmaris Merkez’de, 2+1 sıfır daireler 600.000 TL, müstakil sıfır villalar ise 2.000.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bodrum, kiralık konut piyasasıyla dikkat çekiyor

İstanbul’dan göç etmek isteyenlerin bir diğer tercihi de Bodrum. Bodrum’da bulunan satılık konutlar diğer Ege sahil kasabalarına göre daha yüksek bir fiyat bandına sahip. Bodrum’a gitmek isteyenler öncelikle kiralık konutlar tercih ediyor. Satışların stabil bir eğilim olarak gerçekleştiği Bodrum’da kiralık konut piyasası hareketli bir dönemden geçiyor. Kiralık konutların ortalama fiyat bandı İstanbul’daki konutların üzerinde bir eğilim sergiliyor. Bodrum kiralık konut piyasası, İstanbul’dan ortalama yüzde 20 oranında daha yüksek fiyat aralığında seçenekler sunuyor.

Bodrum’a göç edenler Bodrum'un kalabalığı ve gürültüsünden uzak fakat deniz ve alışveriş merkezlerine yakın yerlere yerleşiyor. En çok ilgiyi ise deniz manzaralı, şehre yakın lokasyonlarda yer alan köy evler çekiyor. 

İstanbul’daki standart bir daire fiyatına bahçeli yazlık alınabiliyor

İstanbulluların göç ettiği bir diğer lokasyon ise İzmir Karaburun oldu. RE/MAX Türkiye verilerine göre, İstanbul’dan İzmir Karaburun’a yaşanan hareket geçtiğimiz 3 yılda yaklaşık yüzde 50 arttı. Karaburun, gerek coğrafi konumu gerekse de uygun fiyatlar sunan emlak piyasası sebebiyle tercih ediliyor, Karaburun’da İstanbul’daki standart bir daire fiyatına bahçeli bir yazlık alınabiliyor.

2018’de 2,5 milyondan fazla tapu işlemi gerçekleştirildi

Son üç yılda İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne yaşanan göçün hızlandığını söyleyen RE/MAX Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, “Son dönemde büyükşehirlerden özellikle de İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne ciddi anlamda talep gelmeye başladığını gözlemliyoruz. Büyükşehirlerdeki giderek artan trafik, hava kirliliği ve nüfus artışı insanları böyle bir karar almaya yönlendiriyor. Ege Bölgesi ciddi yatırım fırsatları da sunuyor, bu bölgelerden alınan uygun fiyatlı konutların orta ve uzun vadede yatırımcısına kazandıracağını söyleyebiliriz” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan verilere göre geçen yıl 2,5 milyondan fazla tapu işlemi yapıldığını hatırlatan Goldştayn, “341 milyar TL’den fazla işlem hacmine ulaşan bir pazarda, satılık ve kiralık 30 bin gayrimenkulden oluşan portföyümüz ve 3 bin 500’ü aşkın gayrimenkul danışmanımız ile Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veriyoruz” diye konuştu.