04 / 12 / 2023

İşyeri kira gelir vergisi taksiti ne zaman ödenir?

İşyeri kira gelir vergisi taksiti ne zaman ödenir?

2014 yılı içerisinde işyerini kiraya verenler 2015 yılında gelir vergisi mükellefi oluyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. Peki, işyeri kira gelir vergisi taksiti ne zaman ödenir?İşyeri kira gelir vergisi taksiti ne zaman ödenir?

2014 yılı içerisinde işyerini kiraya verenler 2015 yılında gelir vergisi mükellefi oluyor.


2015 yılında iş yeri kira geliri için; stopaja tabi kira gelirinin beyan sınırı olan (brüt) 27.000 TL’yi, stopaj yapılmayanlarda ise beyan sınırı olan 1.400 TL’yi aşanların, yıllık gelir vergisi beyannamesi vererek ödeme yapmaları gerekiyor.


Vergi mükellefleri borcunu iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor. İlk taksit ödemeleri Mart ayı içerisinde yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise 1 - 31 Temmuz tarihleri arasında yapılıyor. 


Vergi;

Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine;

Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine;

Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor.


İnternetten ödeme yapmak..

Gelir İdaresi Başkanlığının kira gelir vergisi sistemine girilerek, vergi internetten ödenebiliyor. Sisteme girdikten sonra ekranın sol bölümünde yer alan listeden “Kredi Kartı İle Vergi Ödeme” işaretleniyor. 


Karşınıza sorgulama ekranı çıkacaktır. Burada T.C. kimlik

numarası, vergi dairesi, vergi türü ve dönem bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “Sorgula” butonuna basılır.


Borç bilgileri listesi, sorgulanan kriterlere uyan vergi borçlarına ait genel bilgilerin ve borç tutarlarının gösterildiği listedir. Liste üzerinde bir satıra tıklanarak, listenin alt tarafında, ilgili borca ait ödeme planı görüntülenebilir.


Listeden bir borç grubu seçerek “KREDİ KARTI İLE ÖDEME” butonu tıklandığında karşınıza gelecek olan kredi kartı bilgileri ekranından ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonraki aşamalarda ise kart bilgileri kullanılacaktır.


İşyeri kira gelir vergisi 2. taksiti!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


Geri Dön