Italcementi 600 milyon Euro aldı, Türkiye'den gidiyor

Italcementi 600 milyon Euro aldı, Türkiye'den gidiyor Italcementi 600 milyon Euro aldı, Türkiye'den gidiyor

İtalya'nın en büyük çimento üreticisi olan Italcementi, sektördeki tüm varlıklarını Rus Siberian Cement'e (Sibirskiy) satarak Türkiye'den çıkıyor.

İtalcementi'nin iştiraki Ciments Français, anlaşma gereği dört çimento fabrikası, bir öğütme tesisi ve bir de limanın bulunduğu varlıklırını 600 milyon euro nakit ve hisse karşılığında Sibirskiy'e satacak. Italcementi'nin satışa konu çimento tesisleri arasında halka açık Afyon Çimento'nun yanı sıra,  Ankara  Çimento, Balıkesir Çimento ve Pınarhisar-Kırklareli'ndeki entegre çimento fabrikaları, İstanbul Ambarlı'daki bir çimento öğütme ile 17 adet hazır beton tesisi ve bir liman da bulunuyor. İtalcementi tarafından yapılan açıklamada, şirketin 400 milyon euro nakit ve 200 milyon euro değerinde Sibirskiy hissesi alacağı belirtildi. Yani Italcementi hem Türkiye'den çıkıp Rus pazarına giriyor, hem de sattığı çimento tesislerinde dolaylı ortak olarak kalıyor.
Enerjiyle ilgileniyor
Set Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, Italcementi'in portföyünü yeniden değerlendirmek amacı ile satış kararı aldığını söyledi. Hisse satışının Türk çimento sektörü ile ilgisi bulunmadığını belirten İğnebekçili, "Kararda çimento sektöründeki rekabetin, fiyatların ya da Türkiye'in siyasi belirsizlerinin ilgisi yok. Aksi halde Ruslar da satın almak istemezdi" dedi. Italcementi'nin Türk enerji sektörü ile ilgilendiğini belirten İğnebekçili, grubun satın alma işleminden sağlayacağı nakiti nerede kullanacağı hakkında bilgisi bulunmadığını söyledi.
İğnebekçili, Sibirskiy yöneticilerinin de isteği üzerine Set Çimento'daki görevine devam edecek. İğnebekçili, Italcementi'nin satın alma bedelini nerede değerlendireceği hakkında bilgisi bulunmadığını ancak grubun yine Türkiye'de ya da başka ülkede çimento sektörüne yatırım yapabileceğini söyledi. İğnebekçili, Oyak Grubu, Batıçim ve Limak'ın da Italcementi'nin satışa konu çimento tesisleri ile ilgilendiğini vurguladı.
Afyon'a 56.2 milyon euro
Türkiye'deki tesislerini Rus Sibirskiy şirketine satan Italcementi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yaptığı açıklamada, toplam 600 milyon euro alarak açıklanan bedel içinde Afyon Çimento'nun yüzde 76,5 oranındaki hissesinin 56.2 milyon euro düzeyinde olduğunu açıkladı.
Ciments Français, çimento, beton ve öğütme tesislerinin yerli ve yabancı yatırımcılarla satış opsiyonu dahil görüşmelere başladığını 19 Şubat'ta açıklamıştı.
Afyon Çimento'nun İMKB'ye açıklamasında, Ciments Français ile Sibirskiy arasında Türkiye'de faaliyet gösteren Set Group Holding, Set Beton ve Afyon Çimento'daki kontrol hakkı veren hisselerin satışı konusunda satış sözleşmesinin imzalandığı belirtildi. Rus ekonomi gazetesi Vedomosti de Rus şirketinin başkanı ve sahiplerinden Andrei Murayov'a dayanarak Set Group'un Italcementi'nin iştiraki Ciments Français'den satın alınması için anlaşmanın sağlandığını bildirdi. Bu arada Sibirskiy'in satın aldığı fabrikaların pazar payı yüzde 8'ler civarında olduğu belirtiliyor.
Çağrı işi can sıktı
600 milyon euro ödeyerek Türk pazarına giren Sibirskiy, İMKB'ye yaptığı açıklamada Afyon Çimento'nun yüzde 76,51 oranındaki hissesi için 56 milyon 164 bin euro ödeyeceğini açıkladı. Buna göre Afyon Çimento'nun değeri 73.4 milyon euro (147 milyon YTL) olurken, hisse başına 611.7 euro (1.225 YTL) değer biçildi. Bu değerler Afyon Çimento'nun salı günkü kapanışın yüzde 5 üzerinde bulunuyor. Ancak Rus şirketin yaptığı açıklamada çağrıdan muaf tutulmak için "başvuruda bulunabilir" şeklinde açıklama yaptı. Açıklama şirketin çağrı muafiyeti için başvuruda bulunma olasılığının yüksek olduğu şeklinde algılandı. Çağrı ile ilgili açıklamanın Afyon Çimento hissleri üzerinde satış baskısı yarattığını belirten uzmanlar, şirket için biçilen piyasa değerinin de borsa değerinin sadece yüzde 50 üzerinde olmasının da hissedesi baskıyı desteklediğini söylüyor.
Göltaş'ın yüzde 34,2'sine sahip
Italcementi Group, İtalyan Italcementi'nin, 1992'de Fransız Ciments Français'yi satın alması sonucu ortaya çıkmıştı. Set Group Holding ise Italcementi Group'un Türkiye'deki faaliyetlerini yürüten kuruluşu. Geçen yıl Türkiye'de 3.5 milyon tondan fazla çimento, 2.3 milyon metreküp hazır beton satarak 460 milyon YTL ciro elde eden Ciments Français Grubu, Türk çimento sektörününz üçüncü büyük grubu durumunda. Satışla beraber Türk çimento pazarında İtalyan ağırlığı azalırken, Ruslar ilk kez girdikleri pazarda güçlü bir konum da elde etmiş olacaklar. Sibirya Çimento'nun piyasa değerinin de 5.92 milyar dolar civarında olduğunu kaydettiler. Ciments Francais'in yüzde 99'una sahip olduğu Sadecib SAS halka açık konumda olan Göltaş Çimento hisselerinin yüzde 34,2'sine sahip bulunuyor. Sadecib SAS'ın yüzde 99,99'u Fransa merkezli Ciments Français'e, bu şirketin yüzde 76'sı da İtalyan Italcementi Grubu'na ait durumda.
(REFERANS)