İTO Başkanı İbrahim Çağlar: Validebağ cami inşaatının finansörü ben değilim!

İTO Başkanı İbrahim Çağlar: Validebağ cami inşaatının finansörü ben değilim! İTO Başkanı İbrahim Çağlar: Validebağ cami inşaatının finansörü ben değilim!

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Validebağ Korusu'nun yanına yapılmak istenen caminin finansörü olduğu iddialara cevap verdi. Peki Çağlar, Validebağ Korusu cami inşaatı iddiaları için ne dedi? İbrahim Çağlar kimdir?Validebağ Korusu'nun yanına yapılmak istenen ve tartışmalara neden olan caminin finansörü olduğu öne sürülen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, "Validebağ’a yapılmak istenen caminin finansörü ben değilim" dedi.


Çağlar: "Mescit için kurulan derneğin üyesiyim"


Caminin finansmanı ile ilgili kendisi hakkındaki iddialardan haberdar olmadığını söyleyen Çağlar şunları söyledi:‘’ Validebağ Korusu’nun yakınında bulunan Çamlıca Konakları sitesinde oturuyorum. Çamlıca Konakları'nda 280 hane var. Bir mescit ihtiyacı olduğu için site yönetimi bir mescit yapma kararı aldı. Mescidin yapılması için bir dernek kurulması lazımdı. Bana ‘sende üye olur musun?’ dediler ben de kurulan derneğe üye oldum. Zaten bu karar bütün sitenin ortak aldığı bir karar. Şu anda Validebağ’da yapılmak istenen cami için herhangi bir bağış yapmadım. Kurulan derneğin bir üyesi olduğum için ileride dernek yönetimi cami için bir bağış yapma kararı alırsa ben de imkanlarım çerçevesinde herkes gibi bağış yaparım. Ancak oraya cami yaptıracak kişi ben değilim.’’ 


"Validebağ'a çivi çakılsa ayağa kalkarız!"


Radikal gazetesinde İdris Emen'in haberine göre; cami yapılmak istenilen alanın Validebağ Korusu olmadığını belirten Çağlar, ‘’Cami yapılmak istenilen alan Validebağ Korusu değil, Çamlıca Konakları’nın sosyal tesis otoparkıdır. Validebağ bizim çok kıymet verdiğimiz bir alan. Oraya bir çivi bile çakılacak olsa biz ayağa kalkarız. Validebağ’a hiçbir şey yaptırmayız. İstanbul’un nefes aldığı bir yer orası’’ dedi.


İbrahim Çağlar kimdir?


1960 yılında İstanbul, Erenköy’de doğan İbrahim Çağlar, baba tarafından aslen Konya-Kadınhanlı’dır. 


Kökleri müteşebbis bir aileye dayanan Çağlar’ın anne tarafından dedesi Hasan Şevki Efendi Cumhuriyet öncesi II. Abdülhamid Han döneminde Hazine-i Humayun'da görev yapmıştır. (Çağların tesbih merakı ve kolleksiyonu kendisine dedesinden yadigar kalmıştır) Cumhuriyet sonrası ise genç Türkiye’nin ilk milli kolonya fabrikasını kurmuştur. 


Çağlar’ın baba tarafından dedesi Sıtkı Çağlar ise, ticarete konu olabilecek her ürünün ticaretini yapar, özellikle Konya’dan diğer şehirlere giderek mal değiş tokuşu ile ticaret hayatını devam ettirirken, 1950’li yıllarda İtalyanlardan aldığı teknoloji ile İstanbul, Topkapı’da iplik fabrikası kurar. Sıtkı Bey aynı zamanda, Hacı Sabancı'nın Adana’da kuracağı fabrikaya da danışmanlık hizmeti verir. Bu vizyonla da oğlu Cenap Çağlar’ı (İbrahim Çağlar'ın babası) Avusturya Lisesinde okutur. Cenap Çağlar da okul sonrasında iplik ticareti ve müteahhitlikle ilgilenir. 


Ticaretle yoğrulan bir ailede yetişen İbrahim Çağlar 7 yaşından itibaren yazları kendi isteğiyle eniştesinin yanında çalışmaya başladı. İlkokuldan sonra Güneş Kolejinde eğitim gören Çağlar, lisede gönlünde yatan aslanın peşinden giderek Ticaret Lisesi’ne kayıt oldu. 1977 yılında liseden mezun olan Çağlar ilk şirketi olan Nurtop A.Ş.’yi müteakiben kurmuş ve iş hayatına atılmıştır. 


18 yaşında başladığı ticaret hayatını bugün tekstil, enerji, inşaat ve telekomünikasyon sektörlerinde yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarıyla devam ettiren Çağlar, aynı zamanda sosyal hayatta, çeşitli vakıflarda aldığı görevlerle de ön plana çıkmıştır. 


Çağlar, TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, TEPAV Mütevelli Heyeti üyeliği, Darülaceze Mütevelli Heyeti üyeliği, Marmara Grubu Vakfı Stratejik ve Sosyal Araştırmalar, Mütevelli Heyet ve Akademik Konsey üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 


Vakıfların dışında AK Parti ve MÜSİAD Kurucu Üyesi olan Çağlar, 2004-2010 yılları arasında TOBB Yönetim Kurulu Sayman üyeliği ve aynı tarihlerde TSE Yönetim Kurulu üyeliği yaparken, 2006-2012 yılları arasında DEİK Yönetim Kurulu üyeliği ve 2003-2006 seneleri arasında da İTHİB yönetim kurulu üyeliğini yürütmüştür. 


İstanbul Ticaret Odası’nda 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başlayan Çağlar, 2004-2009 yılları arasında İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuştur. 2009-2013 yılları arasında ise İTO Meclis Başkanlığı görevinde bulunmuştur.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan yardımcılığı görevine Ağustos 2013 tarihinde seçilen Sayın Çağlar,29.Mayıs.2013 tarihinden itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Çağlar, aynı zamanda 2012 yılından itibaren Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanıdır. 


Yoğun iş hayatı, sivil toplum kuruluşlarında ve vakıflardaki görevlerinden arda kalan zamanlarda ise atıcılık, yüzme ve tenis sporları ile ilgilenmektedir. 


İbrahim Çağlar evli ve 2 çocuk babasıdır.