İzmir Adile Sultan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu açıldı!

İzmir Adile Sultan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu açıldı!


Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nın İzmir'deki Adile Sultan Yüksek Öğrenim Kız Yurdu açıldı. TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bayraktutar: "Yurdun, kız öğrencilerimiz açısından önemli bir misyonu yerine getirdiğine inanıyoruz" dedi.


Yurdun açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla TÜRGEV'in ATO Congresium'daki toplu yurt açılış töreni kapsamında telekonferans yöntemiyle yapıldı.


Açılış töreninde konuşan TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bayraktutar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, öğrencilerin doğum gününü kutlama tebriğini ve sevgilerini iletti.


TÜRGEV'in İzmir'deki ilk yurdunun 400 öğrenci kapasiteli olduğunu, yurt sayısını artırmayı arzu ettiklerini belirten Bayraktutar, yurtta sadece konaklama hizmeti vermediklerini aynı zamanda atölyelerin, meslek eğitimlerinin, özel derslerin, seminerlerin olduğunu belirtti.


Burayı yurttan öte eğitim, yaşam merkezi olarak gördüklerini ifade eden Bayraktutar, "Kız öğrencilerimiz açısından önemli bir misyonu yerine getirdiğine inanıyoruz. Heleki günümüzde bu kadar kadına şiddet gündeme gelirken burada güzel bir eğitim yuvası olacağı inancıyla İzmir'de ilk yurdumuzu açmış olduk. İnşallah İzmirli hayırseverlerin katkılarıyla devamı gelir" dedi.


Bornova Kaymakamı Kadri Canan ise Ege Üniversitesi kampüsünün yanında yer alan yurdun gelecekte çok büyük hizmetler yapacak kız öğrencilerin yetişmesi noktasında büyük görev yapacağını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "mikrofon sizde, kurdele, makas sizde, Ankara'dan sevgiler. Ya Allah, Bismillah" diyerek yurdun açılışını gerçekleştirdi.


Kaymakam Canan, TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bayraktutar, AK Parti  İzmir  İl Başkanı Bülent Delican ile yetkililer yurdun açılış kurdelesini kesti.


- Farklı ülkeden öğrenciler bir arada


Yurdun müdiresi Emine Papatya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 400 öğrenci kapasiteli yurtlarında Vietnam'dan, Yemen'den, Suriye'den de kız öğrencilerin bulunduğunu, bütün öğrencilerle kardeş ortamı içerisinde bir arada olduklarını söyledi.


Yurtlarında Ege, Dokuz Eylül, Katip Çelebi, İzmir üniversitelerinden öğrencilerin barındığını ifade eden Papatya, "Bütün öğrencilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizi okula daha güvenli gidip gelebilmeleri için belli bir noktaya kadar servisle götürüyoruz. Yemekli bir yurduz. Sıcak bir ortamda, bir yönetici olarak değil anneymiş, ablaymış gibi dertlerimizi paylaşarak, sıkıntılarımıza ortak olarak, güzel bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz" diye konuştu.


AA