İzmir-Ankara YHT proje çalışmalarında son durum!

İzmir-Ankara YHT proje çalışmalarında son durum!AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç .Dr. Selçuk Özdağ İzmir'i, Ankara'ya bağlayacak olan yüksek hızlı tren hattının proje çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç .Dr.  Selçuk Özdağ İzmir'i, Ankara'ya bağlayacak olan yüksek hızlı tren hattının projesinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, proje tamamlandığında İzmir-Ankara arasında demiryolu ile seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek. Demiryolu ile şehirlerarası seyahat süresinin kısalması nedeniyle vatandaşlarımız tercihini hızlı trenden yana kullanacaktır. Böylece bölge ekonomisine de bir hareketlilik gelecek " dedi. 


Salihli ve Turgutlu'da duracak olan Hızlı Trenler için Gar Projesi'nin de hazırlandığını belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç .Dr. Selçuk Özdağ,"Ulaştırma Bakanlığı tarafından Şubat 2015 'te hazırlanan Ulaştırma Ana Stratejisi Sonuç Raporunda; günümüzde hızlı trenlerin 400-600 km uzaklıklara yolcu taşımada etkili olacağını belirtilmiş. Yolcu taşımacılığında öncelik ilkesini de kapsayacak yüksek hızlı trenlerin ve kentsel raylı sistemlerin geleceğin temel ulaştırma türleri olacağını söylemek yanlış olmayacak. İzmir-Ankara karayolu mesafesi yaklaşık 587 km uzunluğunda olup karayolu yolcu ulaşımı 8-9 saat sürüyor. 


Ankara-İzmir arasında havayolu taşımacılığı ise ulaşım ve havaalanlarındaki işlemler ve bekleme süresi dâhil toplam seyahat süresi yaklaşık 3 saat 25 dakika. İzmirAnkara gibi ülkemizin en önemli şehirleri arasındaki ulaştırmanın yeniden şekillenme ihtiyacı ortaya çıktı. Bu gereklilikten hareketle İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi gündeme geldi. Türkiye'nin en büyük 3 şehrinden ikisini buluşturacak 624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT Projesi ise 3 kesim halinde projelendirildi. Bu projede: Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı'nın 22.nci Kilometresindeki Yenice Köyü'nden başlayarak Afyonkarahisar, Uşak, Eşme, Alaşehir. Salihli, Turgutlu ve Manisa İl merkezinden geçerek İzmir'de son bulacak. Yüksek Hızlı Tren Hattı proje çalışmaları devam ediyor. Salihli'nin kuzeyinden. Alaşehir Çayı'nın güneyinden geçecek şekilde projelendirilen Yüksek Hızlı Tren Salihli ve Turgutlu'da duracak. Bunun için Gar Projeleri de hazırlandı. Proje tama m 1 andığında İzmir-Ankara arasında demiryolu ile seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek. Demiryolu ile şehirlerarası seyahat süresinin kısalması nedeniyle vatandaşlarımız tercihini hızlı trenden yana kullanacaktır. Böylece bölge ekonomisine de bir hareketlilik gelecek" dedi.


Hür Işık Gazetesi