İzmir Balıkçılar Meydanı zamanında tamamlanamayacak!

İzmir Balıkçılar Meydanı zamanında tamamlanamayacak!İzmir'in Kemeraltı Çarşısı'ndaki eski balık halinin bulunduğu alana yapılan meydanın inşaatı zamanında bitmeyecek.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı'ndaki eski balık halinin bulunduğu alana kuracağı, balık satış birimleri, balık pişiricileri, restoranların da yer alacağı yeni meydan çalışmalarına 29 Nisan 2016 tarihinde başladı. İşin bitiş süresi 365 gün olarak belirlendi. İnşaat önüne asılan tabelada teslim tarihi olarak 28 Nisan 2017 yer aldı. Ancak henüz yarısı tamamlanan projenin, iki hafta sonra dolacak olan bu sürede bitirilemeyeceği ortaya çıktı.


Uzun zamandır bu projenin hayata geçmesini ve meydanın açılmasını bekleyen esnaf ise hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, "Meydanın bir an önce açılmasını bekliyor ve uzun zamandır alanın kapalı olması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Umudumuz, çarşımıza büyük bir ivme kazandıracak bu projenin bir an önce, yaz dönemi başlamadan bitirilip hizmete sokulması" dedi.


NELER YAPILACAK?


Kemeraltı'nın 866, 871, 874 ve 876 sokakları arasında kalan bu bölüm,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin yeni çekim merkezi haline getirilecek. 1431 metrekarelik alanda bölgenin sokak kurgusu, mimari karakteri ve ticari faaliyetleri ile uyumlu, çağdaş mimari diline sahip bir konsept oluşturulacak. Yeni projenin zemin katında balık satış birimleri, restoranlar ile çevre sokaklara ve iç avluya erişimi sağlamak için 'geçit' işlevinde bir meydan yapılacak. Meydanda oturma birimleri ve peyzaj düzenlemeleriyle kentlilerin vakit geçirebileceği bir dinlenme alanı oluşturulacak. Meydanın 876 Sokak kısmından yaya akışını sağlayacak merpenler ile birinci kata çıkılacak. Birinci katta oluşturulan teras, restoranlara hizmet verecek. Bu bölümde de ahşap gölgelik ve peyzaj düzenlemeleri yer alacak. Restoranlara erişimi sağlayan merpenlerin güney kısmında su oyunlarının izlenebileceği bir bölüm yer alacak. Çevre sokaklardan geçitler ile erişilen yapının iç avlusunda ise yine oturma birimleri ve bir havuz yer alacak. Peyzaj düzenlemeleri ile öne çıkacak bu alan, kentlilerin hoşça vakit geçireceği ve aynı zamanda restoranların servis verdiği bir bölüm olarak hizmet edecek. Restoranların bir kısmı 2 katlı olarak tasarlandı.Yeni Asır