İzmir Buca Ufuk Mahallesi'nde kentsel dönüşüm bekleniyor!

İzmir Buca Ufuk Mahallesi'nde kentsel dönüşüm bekleniyor! İzmir Buca Ufuk Mahallesi'nde kentsel dönüşüm bekleniyor!

İzmir’de gecekonduların sardığı Buca’daki Ufuk Mahallesi, yeni imar planının hayata geçmesini bekliyor. Muhtar Osman Ertan, kentin ‘Yıkıkkemer’ olarak değil kendi adıyla anılmasını ve mahalleye bir lise yapılması istiyor.Buca Ufuk Mahallesi, antik dönemde yapılan ancak şu anda yerinde yeller esen su kemerlerinden dolayı halen Yıkıkkemer olarak anılıyor. Resmi kayıtlarda bile Ufuk olarak geçmesine rağmen, mahallede banka şubeleri, taksi durağı, camisi, kahvehanesi 'Yıkıkkemer' adını kullanıyor.

Mahallede 4 dönemdir muhtarlık yapan Osman Ertan, bu isimden rahatsız. Mahallesinin adının kurulduğu 1960'lı yıllardan beridir Ufuk olduğunu belirten Muhtar Ertan, "Mahallemiz adını gençlik marşındaki 'Güneş Ufuktan Şimdi Doğar' dizesinden almış. Hatta o yıllarda Sayın Işılay Saygın Bakanımız, Buca Belediye Başkanlığı'na aday olmuştu ve seçim sloganı 'Gökte Ay Ufukta Işılay' şeklindeydi. Bu mahalle kurulduğunda su kemerleri yoktu ancak çok eski tarihlerde olduğu için bu isimle anılıyor" dedi.


Çoğunluk Konyalı


İzmir'in birçok mahallesi gibi göçlerle birlikte kurulan 30 bin kişinin yaşadığı mahallede, en yoğun nüfus Konyalılardan oluşuyor. Mahalle Muhtarı Osman Ertan da Konya Beyşehirli olup mahallede bir de Konya Beyşehir Üzümlülüler Derneği bulunuyor. Ufuk Mahallesi'nin İzmir'in en sağlam zeminine sahip yerleşkelerden biri olduğunu belirten Muhtar Ertan, "Bizim mahallede gecekondu çok fazla. Bunların yenilenmesi gerekiyor. Zaten yavaş yavaş imar planı hayata geçiyor. İzmir'in en sağlam zeminine sahip olmamıza rağmen binaları 4 kata kadar çıkmaya izin veriliyor. Yüksek binalar yapılabilir" diye konuştu.


Lise ihtiyacı var


Mahalle halkının çoğunlukla çalıştığını ve bu nedenle genellikle çocuklarını Buca Belediyesi'ne ait Pırlanta Merkezi'ne bıraktığını belirten Muhtar Ertan, "Buca Belediyesi'nin 903 sokağa yapacağı Sevgi Yolu'nu ise heyecanla bekliyoruz. Gerçekleşirse bu sokak canlılık kazanacak.

Mahallemizin bu tür proje ve sosyal alanlara ihtiyacı var" dedi. Mahallede lise ihtiyacı olduğunu söyleyen Muhtar Ertan, "Mehmetçik Caddesi Sabri Kolçak İlkokulu altında 6 dönüm bir arazimiz var. Buraya lise yapılması çok uygun olur. Buraya bir Ufuk Lisesi yapılırsa çocuklarımız başka ilçelere gitmek zorunda kalmaz. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz" diye konuştu.


Tebliğinizi alın!


Ufuk Mahallesi'nde çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen yüzlerce tebliğ evrakı, muhatabını bekliyor. Mahallede yaşayanlara gelen yüzlerce tebliğ zarfını koyacak yer bulamamaktan yakınan Muhtar, "İnsanlara tek tek telefon edip çağırıyorum. Gelip evraklarını almıyorlar. Ben bunları nereye koyacağımı şaşırdım. Masanın üstü, dolaplar, her yer tebliğ evrakıyla doldu taştı. Herkes gelsin evrakını alsın" dedi.


Otobüsümüz geri gelsin


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin aktarmalı sistemin ardından Kaynaklar otobüsünü kaldırdığını söyleyen Muhtar Ertan, "Hafta sonları bu otobüsle Kaynaklar'a gidip piknik yapıyorduk. Ama belediye bu otobüsü kaldırdı. Bu hat tekrar hizmete girerse çok seviniriz. Ayrıca İşçievleri-Konak otobüsü de sabah ve akşam yetersiz kalıyor. Takviye istiyoruz" dedi Mahallenin ilk kurulduğu yıllarda temeli atılan çift minareli görkemli yapısıyla dikkat çeten Yıkıkkemer Ulu Camii'nin avlusu ise emekli vatandaşların çay içip sohbet ettikleri vazgeçilmez bir mekan haline geldi.


Ünlü futbolcu Tuna Üzümcü, Ufuk'tan çıktı


İzmir'in yetiştirdiği ünlü futbolcu Tuna Üzümcü de bu mahallede doğup büyümüş. İlk futbol hayatına Altay Spor Kulübü'nde başlayan Tuna Üzümcü, daha sonra Beşiktaş'ta forma giydi. Bursa ile Süper Lig şampiyonluğunu kazanan Tuna Üzümcü halen Ege ekiplerinden Denizlispor'da oynuyor. Tuna Üzümcü'yü örnek alan mahallenin futbolsever gençlerinin kurduğu Güraltay Spor Kulübü ise süper amatörde mücadele ediyor.


Engelliler dernek kurdu


Mahallenin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri de Ufuk Engelsiz Yaşam Derneği. 2010 yılında kurulan derneğin genel başkanı Sadrettin Karabaş, "Biz Ufuk Mahallesi'nde kurulduk. Ama Türkiye çapında bir derneğiz. Amacımız gerek mahallemizde, gerek İzmir'de gerekse Türkiye genelinde engelli vatandaşlarımızla buluşmak ve sorunlarımız aşmak. Tüm engellilerimizin hakkını korumak ve kamuoyunda sesimizi daha çok duyurmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.


Yeni Asır