04 / 07 / 2022

İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım tartışması!

İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım tartışması!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası yıkılmalı mı yıkılmamalı mı tartışması sürüyor. Tunç Soyer ve İBB Meclis'i binanın yıkılması yönünde görüş savundu. İMO ise performans analizi yapılmasını önerdi.İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim’de yaşanan depremden sonra güvenlik sebebiyle boşaltılan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi Binası yıkılmalı mı yıkılmamalı mı tartışması sürüyor. Tunç Soyer ve İBB Meclis'i binanın yıkılması yönünde görüş savunurken, bazı meslek odaları kent belleğinde önemli bir yere sahip olan binanın güçlendirilmesi ve yıkılmaması gerektiğini belirtti. 

BirGün'de yer alan habere göre; İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması için özverili bir çalışma sürdürüldüğünün dile getirildiği açıklamada, "Şubemize gelen talepler üzerine konusunda uzman meslektaşlarımızdan oluşturduğumuz ekipler ile birçok özel binanın yanı sıra bazı kamu binalarında da tespitler yaparak, deprem sonrası oluşan hasar durumuna yönelik teknik görüşümüzü sunduk. Hasar tespiti yapılan kamu binalarının içinde İBB Ana Hizmet Binası da bulunmaktadır. Meslektaşlarımızın buralarda yapmış olduğu tespitler gözlemsel hasar tespitleridir. Bugüne kadar kamuoyunda da hizmet binası ile ilgili yapılan yorumlar tamamen gözlemsel tespitlere ve tarihsel anlam ve önemine dayanan yorumlardır. Dolayısı ile elimizde zemin, temel ve taşıyıcı elemanları ile ilgili kapsamlı bir araştırmaya dayanan veriler bulunmadan, böylesine önemli yapıların kaderini belirleyecek kararlar almanın doğru olmayacağı kanaatindeyiz" ifadeleri kullanıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediye binası için yıkım tartışması!

Binanın mimari, inşaat teknikleri ve taşıdığı anlam bakımından değerli bir yapı olduğu fakat çalışan personellerin hayatının da bu yapı kadar kıymetli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Sonuç olarak; vakit kaybetmeden, İBB Ana Hizmet Binası ile ilgili kararın, yürürlükteki Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 hükümlerine göre güncel zemin araştırmaları, mevcut hasar durumunun detaylı tespiti, malzeme özellikleri vb. tüm bilgiler ışığında yapılacak bir performans analizi doğrultusunda verilmesinin kamunun yararına olacağı görüşünde olduğumuzu ifade ederiz" denildi.

İzmir Büyükşehir Belediye binasının yerine meclis binası yapılacak!