İzmir deprem konutları nereye inşa edilecek?

İzmir deprem konutları nereye inşa edilecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremi sonrasında yapılacak konutlar için belirlenen alanın fay hattı olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında yıkılan konutların yerine inşa edilecek konutların aktif fay hattı üzerine inşa edileceğine ilişkin iddialara yönelik yazılı açıklama yayınladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bakanlıktan yapılan açıklamada  İzmir'deki depremin ardından başlatılan rezerv konut alanı tespit çalışmaları kapsamında Bayraklı ilçesi sınırları içerisindeki 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda Bakanlığın teknik ekipleri ve bilim insanları tarafından jeolojik, jeoteknik, jeofizik çalışmalar ve MTA diri fay haritasında belirtilen faylara yönelik paleosismoloji çalışmaları gerçekleştirildiği aktarıldı. 

İzmir deprem konutları nereye inşa edilecek?

Buna göre söz konusu bölgede yapılan sondaj çalışması ve sismik araştırma sonucu elde edilen verilerin ise laboratuvar ortamında analizlerinin yapıldığı belirtildi. 

Deprem konutlarının yapılacağı alanın tespitinin  İzmir  Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerle yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştirildiği dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "30 Ekim'de meydana gelen İzmir depremi sonrası inşa edilecek deprem konutları için belirlenen alanın aktif fay hattı üzerinde yer aldığına ilişkin bazı basın yayın organlarında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İzmir'de hiçbir şekilde aktif fay hattı üzerine konut yapılması söz konusu değildir. Tüm projelerimizde olduğu gibi Bayraklı'daki çalışmalarımızda da bilimsel temeller doğrultusunda ve ilgili kurumlarla istişare edilerek hareket edilmektedir."

İzmir'de yapı stoku acilen elden geçirilmeli!

Evi fay hattına yakın olanlar dikkat!

İzmir'de 5 bin konutun projesi hazırlanıyor!