İzmir Deprem Konutları'nın fiyatları belli oldu!

İzmir Deprem Konutları'nın fiyatları belli oldu!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de 30 Ekim tarihinde meydana gelen depremden sonra inşaatına başlanan konut ve dükkanlardan 741 tanesini 26 Kasım Cuma günü hak sahiplerine teslim edeceklerini açıkladı. Erdoğan hayata geçirilen konutların fiyatlarıyla ilgili de bilgi verdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'ndan sonra millete seslendi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü İzmir'de bizzat yerinde mutluluğunu paylaşacağı bir müjde vereceğini dile getirdi.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de acı bir deprem meydana geldiğini, yaşanan bu depremde 117 vatandaşın enkaz altında yaşamını yitirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

Hayatını kaybedenlerin acısının yüreklerde hala taze olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydana gelen depremin ilk anından itibaren, hükümet olarak tüm imkanlarla vatandaşların imdadına yetiştiklerini ve her bir insanın acısını paylaştıklarını söyledi.

İzmir Deprem Konutları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evleri yıkılan vatandaşları bir an önce yeni yuvalarına kavuşturmak için çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi İzmir'de de hızlı bir şekilde hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Yaşanan depremin ardından Elazığ'da 23 bin 677 konut ve 2 bin 515 köy evi, Malatya'da 6 bin 287 konut ve 1555 köy evi yaparak 1 yıl geçmeden vatandaşlarımıza teslim etmeye başlamıştık. Diğer afet bölgelerinde olduğu gibi İzmir'de de aynı hızla konutlarımızı inşa ettik. Bu süreçte  İzmir  tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşüm çalışmalarını yürüttük. Hazırlıkları hızla tamamlayarak yıkılan evlerin yerine vatandaşlarımıza sıcak birer yuva olacak konutların temellerini 22 Şubat'ta attık. Depremden en çok etkilenen Bayraklı'nın 3 Mahallesi'ndeki toplam büyüklüğü 75 bin metrekareyi bulan 7 ayrı bölgede yatırım bedeli 750 milyon lira olan 1391 konut ve 302 dükkan inşa ettik. Bunlardan 596'sı konut ve 145'i dükkan olmak üzere toplam 741 bağımsız bölümün yapımını tamamladık. İnşallah bu konut ve dükkanları 26 Kasım'da, yani önümüzdeki cuma günü vatandaşlarımıza bizzat teslim edeceğiz."

İzmir Deprem Konutları'ndaki 795 konut ve 157 dükkanı da en kısa zamanda tamamlayacaklarını dile getiren Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanda depremzedeler için yatırım değeri 1,5 milyar TL olarak belirlenen 3 bin 649 konut ve 51 dükkan inşa ettiklerini söyledi.

Bu alanın ilk etabında hayata geçirilen 397 konutu yılbaşında tamamlayarak İzmirlilere teslim edeceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalan konutların inşasını da etaplar halinde en kısa zamanda tamamlayacaklarını kaydetti. 

İzmir Deprem Konutları

Erdoğan ödemelerle ilgili olarak da şunları söyledi:

"İzmir'de inşa ettiğimiz konutlarımızı ilk 24 ayı ödemesiz, 216 ayı ödemeli olmak üzere 20 yıla yayılan bir vade ile vatandaşlarımıza takdim edeceğiz. Aylık ödemeler 2 artı 1 konutlarda 740 liradan, 3 artı 1 konutlarda ise 1020 liradan başlayacak. Bir başka ifade ile İzmirli depremzede vatandaşlarımızı, 2 artı 1 konutları 160 bin lira ile 180 bin lira, 3 artı 1 konutları 220 bin lira ile 260 bin lira arasında maliyetinin çok altında fiyatlarla ev sahibi yapıyoruz. Nasıl 19 yıl boyunca verdiğimiz tüm sözleri tuttuysak, hamdolsun İzmir'de de bir sözümüzü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni, güvenli, konforlu yuvalarının İzmirli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu hizmetlerin İzmirimize kazandırılmasında emeği geçen  TOKİ  ve AFAD başta olmak üzere, tüm kurumlarımız ile mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum."

İzmir deprem konutları 26 Kasım'da teslim edilecek!